13.08.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 sierpnia 2019 r., sygn. II GSK 170/17

Gry losowe; Kara administracyjna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 13 sierpnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 października 2016 r. sygn. akt I SA/Po 440/15 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 04 października 2016 r. oddalił skargę A. Sp. z o.o. w P. (spółka, skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu [...] października 2013 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w L. przeprowadzili kontrolę w lokalu o nazwie [...] w G. przy ul. [...]. Działalność gospodarcza we

wskazanym lokalu była prowadzona przez B. Spółkę z o.o., a kontroli poddano znajdujące się w lokalu urządzenie [...] nr [...]. W toku kontroli przeprowadzono gry kontrolne, które wykazały, że wymienione powyżej urządzenie jest automatem do gier, na którym w grze istnieje możliwość uzyskania wygranej pieniężnej, a gra zawiera element losowy.

Naczelnik Urzędu Celnego w L. w oparciu o wyniki eksperymentu oraz opinię biegłego uznał, że gry na urządzeniu skarżącej spełniają kryteria wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: "u.g.h.") czyli gry na automacie o wygrane pieniężne, w których gra zawiera element losowości, grający nie ma wpływu na wynik, który zależy od przypadku, losu, szczęścia. Organ uznał, że zorganizowanie na tym automacie gry urządzane były z naruszeniem przepisów u.g.h., ponieważ lokal, w którym znajdował się automat nie posiadał statusu kasyna do gry, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1a u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne