13.06.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. II GSK 1589/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Izabella Janson (spr.) Protokolant Klaudia Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Po 504/16 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu, obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Po 504/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę S. S. (dalej też :"strona", "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu (dalej też: "organ", "DIC", "Dyrektor IC") z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Lesznie z dnia [...] maja 2015r. nr [...] wymierzającą skarżącej prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą [...] karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy z którego wynikało, że w dniu [...] stycznia 2015 r. w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 990 ze zm. - dalej: "u.s.c."), funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w Lesznie ustalili, że w lokalu o nazwie "[...]", znajdującym się przy ul. [...] w miejscowości Leszno, znajdują się dwa urządzenia elektroniczne o nazwach [...] nr [...] i [...] nr [...]. Wobec braku możliwości zasilenia urządzenia o nazwie [...] nr [...] środkami pieniężnymi, eksperyment przeprowadzono na jednym urządzeniu o nazwie [...] nr [...], w wyniku którego funkcjonariusze celni stwierdzili, że gry oferowane na tym urządzeniu, są grami na automatach w rozumieniu u.g.h., urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy. Za urządzającego gry na automatach poza kasynem gry, uznano S. S. Jak wskazano podczas kontroli, ani w toku prowadzonego postępowania S. S. nie przedłożyła żadnej umowy, która by określała czyją własnością są kontrolowane automaty do gier. Organ wyjaśnił, że ze zdjęć sporządzonych podczas kontroli w lokalu wynika, iż na każdym z kontrolowanych automatów znajdowała się przymocowana informacja z numerem danego automatu oraz nazwą firmy P. Sp. z o. o. Zdaniem organu strona wyposażyła lokal w automaty do gier i zapewniła warunki umożliwiające uruchomienie tych automatów (dostęp do energiielektrycznej) oraz ich właściwą eksploatację. Wstawiając automaty do ogólnodostępnego lokalu strona udostępniła urządzenia osobom trzecim i umożliwiła im prowadzenie gier na tych automatach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne