08.05.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2019 r., sygn. II GSK 1584/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 24 stycznia 2017 r. sygn. akt I SA/Bk 1157/16 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.

Wyrokiem z dnia 24 stycznia 2017r., sygn. akt I SA/Bk 1157/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę H. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] października 2016r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

II.

W zaskarżonej decyzji Dyrektor jako jej podstawę podał art. 2 ust. 3 i 4, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 14 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540 ze zm.), zwanej u.g.h. Jako podstawę faktyczną przyjął zaś ustalenia protokołu kontroli, przeprowadzonego eksperymentu oraz oględzin, z których wynika, że gry urządzane na automacie Joker Plus nr [...], należącym do skarżącej spółki, mają charakter gier hazardowych, a automat ten jest urządzeniem elektronicznym, umożliwiającym organizowanie gier o charakterze komercyjnym, realizującym wygrane pieniężne, zaś gry urządzane na automacie mają charakter gier losowych, których wynik jest niezależny od gracza. Organ ustalił, że użytkownikiem urządzenia jest skarżąca spółka, która jest też podmiotem "urządzającym gry" na urządzeniu. Z umowy najmu lokalu użytkowego zawartej w dniu [...] stycznia 2014r. pomiędzy wynajmującym E. Z. K., a najemcą G. T. J. wynika, że wynajmujący oddaje najemcy do używania cały lokal użytkowy w S. przy ul. K. [...]. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Z umowy dzierżawy powierzchni zawartej w dniu [...] stycznia 2015r. pomiędzy G., ul. Ż. [...],[...] O., a skarżącą spółką wynika, że przedmiotem umowy jest dzierżawa części lokalu S. przy ul. K. [...], umożliwiająca zainstalowanie urządzeń do gier, na który dzierżawca będzie prowadził działalność gospodarczą. Zgodnie z tą umową dzierżawca będzie wykorzystywał przedmiot dzierżawy na zainstalowanie i eksploatację urządzeń wskazanych w załączniku do umowy "Lista aktualizacji urządzeń do umowy dzierżawy powierzchni". Na przedmiotowej liście urządzeń do gier znajduje się automat Joker Plus nr. [...]. W dniu zajęcia automatu skarżąca spółka nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna gry, ani zezwolenia na "urządzanie gier" na automatach urządzanych w salonach gier lub na automatach o niskich wygranych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne