14.02.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2019 r., sygn. II GSK 5758/16

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Fundacji "Zakochana Warszawa" z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 września 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 477/16 w sprawie ze skargi Fundacji "Zakochana Warszawa" z siedzibą w Warszawie na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 grudnia 2015 r. nr DT-VI.Z.425061.103.15.14.ebla w przedmiocie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 7 września 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Fundacji "Zakochana Warszawa" z siedzibą w Warszawie na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 grudnia 2015 r. w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy.

Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

Fundacja "Zakochana Warszawa" z siedzibą w Warszawie (dalej też: skarżąca lub fundacja) 20 lutego 2014 r. wniosła o udzielenie prawa ochronnego na słowny znak towarowy POŻAR W BURDELU przeznaczony do oznaczania wielu towarów i/lub usług w klasach 09, 16, 25, 35, 41 i 45.

Decyzją z 19 grudnia 2014 r. Urząd Patentowy RP odmówił skarżącej udzielenia prawa ochronnego na ten znak towarowy na podstawie art. 131 ust. 1 pkt 2 oraz art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 1410 ze zm.; dalej: p.w.p.).

Skarżąca wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy podkreślając, że oznaczenie POŻAR W BURDELU w żaden sposób nie narusza konkretnych przepisów prawa, czy też norm prawnych funkcjonujących w społeczeństwie - nie jest więc sprzeczne z prawem ani z porządkiem publicznym. Pod tą nazwą grupa artystów działa od wielu lat i promuje swoją twórczość, uzyskując przy tym wiele nagród i wyróżnień. Organy porządkowe nigdy nie utrudniały działalności kabaretu, nie odnotowywały także naruszeń prawa z uwagi na korzystanie z przedmiotowej nazwy. Używane w obrocie oznaczenie nie wywoływało i nie wywołuje negatywnych skutków w postaci zdarzeń nagannych zabronionych przez prawo. Działania grupy artystów POŻAR W BURDELU są pozytywnie odbierane w środowisku krytyków kulturalnych i nigdy jej oznaczenie nie jest pomijane w tym kontekście. Cytuje się je wprost w publikacjach prasowych oraz programach telewizyjnych i radiowych. Skarżąca podkreśliła, że oznaczenie POŻAR W BURDELU składa się z dwóch nieprzypadkowych słów o specyficznym i określonym znaczeniu. Jest to archaiczne określenie na wyjątkowy bałagan.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne