19.03.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2019 r., sygn. II GSK 320/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 17 sierpnia 2016 r. sygn. akt II SA/Ke 611/16 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w A. z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. A. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w A. 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Kielcach, wyrokiem z dnia 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Ke 611/16, oddalił skargę A.A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej (DIC) w A. z dnia [...] stycznia 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem.

Orzeczenie to zapadło w następującym stanie sprawy.

Funkcjonariusze Urzędu Celnego w A. przeprowadzili w dniu [...] września 2013 r. w lokalu [A] przy ul. K. [...] w B. - w którym działalność gospodarczą prowadził A.A. - kontrolę, w trakcie której ujawniono urządzenia HOT SPOT nr [1], HOT SPOT nr [2] oraz BLACK HORSE nr [3], stanowiące własność [B] Sp. z o.o. z siedzibą w B.. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu kontrolnego ustalono, że gry urządzane na ww. urządzeniach mają charakter losowy, gdyż gracz nie ma wpływu na to,

w jakich konfiguracjach zatrzymują się symbole wyświetlane na elektronicznych bębnach, jak też mają charakter komercyjny - o czym świadczy obowiązkowa odpłatność za ich rozpoczęcie oraz fakt uzyskiwania wygranych pieniężnych. W rezultacie stwierdzono, że gry prowadzone na ww. urządzeniach są grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.), określanej dalej jako "u.g.h.". Takie ustalenia potwierdziły przeprowadzone w toku postępowania przygotowawczego nr RKS [...] dowody, w tym opinia biegłego oraz zeznania świadków. Organ podkreślił, że gry na automatach mogą być prowadzone na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry (art. 6 ust. 1 u.g.h.) wyłącznie w kasynach gry. Tymczasem A.A. nie posiada koncesji na prowadzenie kasyna gry, jak też zezwolenia na urządzanie gier na automatach w salonach gier lub gier na automatach o niskich wygranych, o którym mowa w art. 129 ust. 1 u.g.h. Skontrolowany lokal nie jest kasynem gry. W konsekwencji organ uznał, że A.A. podlega karze pieniężnej w wysokości 12.000 zł od każdego ujawnionego urządzenia - na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 89 ust. 2 pkt 2 u.g.h., które to kary Naczelnik Urzędu Celnego (NUC) w A. wymierzył decyzją z dnia [...] października 2014 r. Organ nie miał wątpliwości co do tego, że adresat jego decyzji to "urządzający" gry na automatach poza kasynem gry, bowiem wyszukał on podmiot oferujący zainstalowanie automatów, wynajął temu podmiotowi powierzchnię lokalu, zapewnił energię elektryczną oraz sprawował bieżącą obsługę przedmiotowych urządzeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne