Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. II GSK 752/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 8 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 1178/16 w sprawie ze skarg M. C., G. C. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia - [...] czerwca 2016 r. nr [...] - [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie na rzecz M. C., G. C. solidarnie kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 8 grudnia 2016 r. (sygn. akt II SA/Rz 1178/16) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) i c) ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej zwanej "ppsa"), uwzględnił skargi M. C. i G. C. (wspólników spółki cywilnej [...]; dalej zwanych "Skarżącymi"), uchylając dwie zaskarżone decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu (dalej zwanego "Dyrektorem IC") z [...] czerwca 2016 r. (nr [...] i nr [...]) w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry. Ponadto WSA zasądził od Dyrektora IC na rzecz Skarżących solidarnie 5634 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] maja 2012 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej zwanej "ugh") w lokalu Restauracja [...] w [...], w którym działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej prowadzili Skarżący. W wyniku kontroli stwierdzono, że w lokalu zainstalowane są dwa urządzenia do gier o nazwie "[...]", które były włączone i gotowe do gry. Ustalono, że skontrolowane urządzenia zostały zainstalowane w lokalu Skarżących w wykonaniu umowy najmu zawartej przez skarżących (jako wynajmujących) z [...] J. K. (jako najemcą), na mocy której Skarżący - w zamian za czynsz w wysokości 200 zł brutto miesięcznie - udostępnili najemcy 4 m² powierzchni lokalu, w obrębie której najemca miał zainstalować dwa automaty do gry. Funkcjonariusze przeprowadzili eksperyment, w wyniku którego ustalili, że gry na wspomnianych urządzeniach odbywają się w sposób losowy i są urządzane w celach komercyjnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty