Wyrok NSA z dnia 5 marca 2019 r., sygn. II GSK 2107/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Piotr Suchoń po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 listopada 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 814/16 w sprawie ze skargi D. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 4800 (cztery tysiące osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 18 listopada 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 814/16 oddalił skargę D.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W toku kontroli w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1540 ze zm., w skrócie: u.g.h.) przeprowadzonej w dniu [...] maja 2015 r. w lokalu o nazwie "A." w T., ul. [...], funkcjonariusze celni stwierdzili, że w opisanym lokalu znajdują się włączone i przygotowane do gry urządzenia elektroniczne do gier, w tym trzy urządzenia o nazwie Hot Spot nr: [...],[...] i [...]. Kontrolujący ustalili, że właścicielem automatów jest D.M. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą [A.] D.M. w B. (dalej: skarżący). Przeprowadzone oględziny oraz eksperyment w postaci gier kontrolnych na wyżej opisanych urządzeniach wykazały, że gry urządzane na tych automatach mają charakter komercyjny i losowy, gdyż rozpoczęcie gry wymagało zakredytowania automatu, grający nie miał wpływu na przebieg gry, ale uzyskiwał wygrane rzeczowe. Ustalono, że automaty są eksploatowane bez wymaganej koncesji. Ujawniono również zawartą pomiędzy skarżącym (dzierżawca) a dysponentem kontrolowanego lokalu P.H.U. M., M.M. w P. (wydzierżawiający) umowę (bez daty) dzierżawy 3m2 powierzchni ww. lokalu. Z treści umowy wynikało, że zainstalowane w lokalu urządzenia mają charakter rozrywkowy, a nadto sporządzone przez mgr inż. Z.S. opinie techniczne potwierdzają, że urządzenia te nie podlegają ustawie o grach hazardowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty