Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. I FSK 1676/17
Bez względu na to, na które dokumenty możliwe do wykorzystania powołuje się podatnik, musi być spełniony podstawowy warunek, by potwierdzały one fakt dokonania dostawy i wywozu towaru do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA del. Krzysztof Wujek (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 205/17 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu za kwiecień 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 1350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 11 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 205/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. K. (dalej jako "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 grudnia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2014 r.
Jak wynika z uzasadnienia tego wyroku, organy podatkowe zakwestionowały prawo Skarżącej do zastosowania stawki 0% dla dostawy określonej przez nią jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (w skrócie "WDT") na rzecz niemieckiego przedsiębiorcy - firmy C. przewidzianej w art. 42 ust. 1 w zw. z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. w Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej jako "ustawa o VAT). Organy podatkowe ustaliły, że Skarżąca nie dokonała WDT. Podstawą do tego ustalenia były informacje przekazane organom podatkowym przez niemiecką administrację skarbową, z której wynika, że w księgach podatkowych właściciela firmy C. M. H., w zapisach za II kwartał 2014 r., nie zostało odnotowane żadne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (w skrócie "WNT") z Polski, faktura z 5 kwietnia 2014 r. nr [...], dotycząca kwestionowanej transakcji, nie jest mu znana, podpis na dowodzie dostawy nie jest jego podpisem, pieczęć firmy na dowodzie dostawy nie jest pieczęcią jego firmy, samochód wskazany jako środek transportu towaru nie był przez niego używany do przywozu towarów z Polski. Jednocześnie przedsiębiorca niemiecki zapewnił, że nie nabył towarów wskazanych na tej fakturze, a ostatnia dostawa towarów z Polski na jego rzecz miała miejsce w 2013 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty