05.12.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 1857/19

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Włodzimierz Gurba, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 31 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Go 227/19 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G. z dnia 4 lutego 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2007 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji

1.1. Wyrokiem z 31 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Go 227/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę M. W. (dalej skarżący) na decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G. z 4 lutego 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2007 r.

2. Przedstawiony przez Sąd I instancji przebieg postępowania podatkowego.

2.1. Decyzją z 28 września 2018 r. Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G.określił skarżącemu kwotę zobowiązania w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2007 r.

W uzasadnieniu ustalono, że faktury wystawione na rzecz [...] nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Ponadto zakwestionowano prawo do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w fakturach, które nie były związane ze sprzedażą opodatkowaną P. lecz dotyczyły wydatków prywatnych skarżącego.

2.2. Po złożeniu przez skarżącego odwołania, decyzją z 4 lutego 2019 r. Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego (dalej także organ odwoławczy) utrzymał w mocy decyzję z 28 września 2018 r.

W uzasadnieniu decyzji podkreślono, że materiał zgromadzony w aktach sprawy przeczył podniesionym w odwołaniu zarzutom, że w toku postępowania podatkowego nie zostały podjęte wszelkie możliwe działania oraz nie zostały dopuszczone dowody zeznań świadków, mogące przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. Organ odwoławczy przyjął, że podjęto wiele czynności i działań w celu zgromadzenia pełnego materiału dowodowego i dogłębnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy. Zaznaczył, że istotne znaczenie dla sprawy miały zeznania pracowników skarżącego, zatrudnionych w 2007 r. Zeznania te jednoznacznie dowodziły, że materiały budowlane, usługi remontowe, paliwa i części do pił spalinowych oraz raty leasingowe i opłaty eksploatacyjne dot. ciągników rolniczych dotyczyły prywatnych wydatków skarżącego (wydatki na remont nieruchomości w D., prace rolne na gruntach prywatnych) i nie były związane z działalnością gospodarczą. W ocenie organu odwoławczego uzasadniona była odmowa przeprowadzenia dowodów wnioskowanych przez skarżącego, gdyż zeznania i wyjaśnienia pracowników skarżącego stanowiły wystarczające dowody, że skarżącemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w dokumentach, dotyczących opłat i eksploatacji ciągników rolniczych, szczegółowo opisanych w uzasadnieniu decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne