Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 979/14
1. Podmiot zarejestrowany w danym państwie członkowskim może korzystać z systemu odliczeń bezpośrednich, bazując na czynnościach opodatkowanych wykonywanych poza terytorium tego kraju. Może zatem sporadycznie wykonywać czynności opodatkowane w danym państwie członkowskim, lub nie wykonywać ich wcale. Na gruncie polskich unormowań nie będzie to stanowiło przeszkody w stosowaniu art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT.
2. Oddział odliczy VAT z wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi zakładu głównego, jeśli w państwie swojej rejestracji oddziału też byłyby to czynności opodatkowane, bez względu na to czy wynikałoby to z obowiązkowego czy też wybranego przez oddział opodatkowania tych transakcji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. z siedzibą w Belgii od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lutego 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 2032/13 w sprawie ze skargi E. z siedzibą w Belgii na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2013 r. nr IPPP3/443-41/13-2/LK w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 13 lutego 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 2032/13, po rozpatrzeniu skargi E. z siedzibą w Belgii (dalej: "Skarżąca" lub "Spółka"), uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Ministra Finansów z 16 kwietnia 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Skarżąca wskazała, że jest dla potrzeb podatku VAT (w tym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych), spółką zarejestrowaną w Belgii oraz w Polsce. Przedmiotem jej działalności jest pełnienie funkcji centralnego, międzynarodowego depozytariusza papierów wartościowych, świadczącego usługi międzynarodowego rozliczania transakcji dotyczących krajowych oraz międzynarodowych obligacji, akcji oraz jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, a także usług powiązanych z powyższymi. Ze względu na charakter świadczonych usług Skarżąca posiada status banku w Belgii i prowadzi rachunki pieniężne oraz rachunki papierów wartościowych dla swoich klientów. Spółka podjęła decyzję o utworzeniu w Polsce oddziału, będącego drugim (poza Belgią) centrum operacyjnym Spółki. Celem utworzenia oddziału jest stworzenie dodatkowych zasobów dla skutecznego wsparcia usług świadczonych przez centralę na rzecz jej klientów. W szczególności, planowane jest, że oddział będzie odpowiedzialny za wsparcie Spółki w następujących obszarach: akceptacja nowych emisji; usługi dotyczące dochodów; usługi gotówkowe; przetwarzanie transakcji; działania biznesowe; instrumenty kapitałowe; operacje rozliczeniowe; opodatkowanie; [...]
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty