19.12.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 1497/17

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA del. Krzysztof Wujek (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2017 r., sygn. akt VIII SA/Wa 550/16 w sprawie ze skargi W. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za grudzień 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz W. Z. kwotę 13.550 (słownie: trzynaście tysięcy pięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 1 lutego 2017 r., sygn. akt VIII SA/Wa 550/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. Z. (dalej jako "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 maja 2016 r., nr [...] (dalej jako "Organ"), określającą zobowiązanie Skarżącego w podatku od towarów i usług za grudzień 2013 r.

Jak wynika z uzasadnienia tego wyroku, organy podatkowe zakwestionowały prawo Skarżącego do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT nr [...] r. wystawionej 21 grudnia 2013 r. przez P. Sp. z o.o. Sp. komandytowo-akcyjna (dalej w skrócie "P."). Faktura ta dotyczy nabycia przez Skarżącego na podstawie umowy z 21 grudnia 2013 r. prawa odkupu praw ochronnych na zrejestrowane w Urzędzie Patentowym RP znaki towarowe oraz praw ochronnych na wspólnotowe znaki towarowe zarejestrowane w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Znaki Towarowe i Wzory) wraz z autorskimi prawami majątkowymi do utworów stanowiących znaki towarowe ( w skrócie jako "prawo odkupu znaków towarowych"). Organy podatkowe ustaliły, że wcześniej wskazane tu znaki towarowe i autorskie prawa majątkowe były przedmiotem darowizny dokonanej 19 listopada 2013 r. przez Skarżącego, prowadzącego wówczas działalność gospodarcza pod firmą P.P.H.U. "A." W. Z., na rzecz P.. Następnie 20 listopada 2013 r. Skarżący zmienił formę prowadzenia swej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie A. Sp. z o.o., a od 19 grudnia 2013 r. ponownie prowadził działalność pod firmą "W. Z. Przedsiębiorstwo [...]" i w jej ramach nabył wskazane tu prawa odkupu znaków towarowych. Wszystkie podmioty, które wzięły udział w transakcji darowizny i sprzedaży są powiązane rodzinnie. Organy podatkowe przyjęły, że celem transakcji z 21 grudnia 2013 r. było zachowanie przez Skarżącego kontroli nad znakami towarowymi oraz zabezpieczenie prawa ich odkupu na wypadek, gdyby wspólnicy sprzeniewierzyli się w tym zakresie. Tym samym nie został spełniony warunek z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. w Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej jako "ustawa o VAT"), by nabyte towary lub usługi miały być wykorzystane do wykonania czynności opodatkowanych, a zatem Skarżący nie miał prawa uwzględnić w rozliczeniu zobowiązania w VAT za grudzień 2013 r. kwoty podatku naliczonego z zakwestionowanej faktury. Jako niepotwierdzone Organ ocenił twierdzenia Skarżącego o tym, że może udostępniać odpłatnie znaki towarowe po wykonaniu prawa pierwokupu, a w pozostałym zakresie uznał, że to obowiązkiem Skarżącego było wykazanie związku pomiędzy nabyciem prawa odkupu znaków towarowych a "przychodami z tytułu czynności opodatkowanych", czego Skarżący nie wykonał. Zwrócił jednocześnie uwagę na to, że z treści umowy z 21 grudnia 2013 r. wynika, że spółka P. może przenieść za zgodą Skarżącego prawo do znaków towarowych na osoby trzecie, a to oznacza, że Skarżący w ogóle nie będzie mógł ich wykorzystać w swojej działalności gospodarczej. Ponadto z umowy tej wynika, że ustanowienie prawa odkupu nie stanowi dla skarżącego obowiązku odkupu praw, a jedynie opcję, z której może skorzystać.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne