03.10.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 października 2019 r., sygn. I FSK 1092/15

Koszty związane z organizowaniem i przebiegiem imprez gminnych, w tym dożynek, nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i czynnościami opodatkowanymi VAT.

Gazeta Prawna nr 195/2019

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Włodzimierz Gurba, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 2418/14 w sprawie ze skargi Gminy T na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2014 r. nr ILPP2/443-514/14-3/AD w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od Gminy T. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 19 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 2418/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, ze zm.; dalej "p.p.s.a."), uwzględnił skargę Gminy T. (dalej "gmina", "skarżąca" lub "strona") na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej "organ" lub "organ interpretacyjny") z dnia 8 sierpnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił tę interpretację oraz orzekł w przedmiocie kosztów postępowania sądowego.

2. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

2.1. Gmina zwróciła się do organu o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z organizacją imprez gminnych o charakterze kulturalno-rozrywkowym (dalej "imprezy gminne").

2.2. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że gmina jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT i corocznie organizuje imprezy gminne, w ramach których organizowane są w szczególności: przeglądy orkiestr dętych, występy artystyczne czy zawody sportowe dla szkół, młodzieży i dorosłych. Podczas imprez gminnych organizowane są różne konkursy i wręczone drobne nagrody promujące gminę. Działalność strony w tym obszarze kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno mieszkańców i przedstawicieli gminy, gmin sąsiednich czy miast i gmin partnerskich. Za wstęp na imprezy gminne skarżąca nie pobiera opłat, podpisuje natomiast umowy sponsoringowe w celu pozyskania środków na ich organizację. Na podstawie przedmiotowych umów skarżąca świadczy na rzecz sponsorów szeroko rozumiane usługi reklamowo-sponsoringowe, które polegają m.in. na: 1) zamieszczeniu informacji o fakcie sponsoringu na afiszu z programem, na stronie internetowej gminy lub podaniu tej informacji ustnie w trakcie trwania danego wydarzenia 2) umożliwieniu ekspozycji materiałów reklamowych takich jak balony, ulotki, banery, 3) udostępnieniu możliwości uruchomienia punktu informacyjnego sponsora, 4) odpłatnym udostępnieniu miejsca pod stoiska handlowe lub gastronomiczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne