Wyrok NSA z dnia 3 września 2019 r., sygn. II FSK 3004/17
Jeżeli organy podatkowe utwierdzają podatnika w przekonaniu, że przysługuje mu ulga prorodzinna w podatku dochodowym od osób fizycznych, nie kwestionując tego prawa w toku czynności sprawdzających za poprzedni rok podatkowy, a także zwracając nadpłatę podatku wynikającą z deklaracji za kolejny, sporny rok podatkowy, w której w takim samym stanie faktycznym i prawnym ulgę tę podatnik uwzględnił, to art. 121 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), sprzeciwia się późniejszemu wszczęciu postępowania i określeniu w drodze decyzji zobowiązania podatkowego za ten rok bez uwzględnienia ulgi.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (spr.), Sędzia WSA (del.) Piotr Przybysz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 3 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 6 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Ke 234/17 w sprawie ze skargi K. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia 18 stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 6 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Ke 234/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach po rozpoznaniu skargi K. P. (dalej: "skarżąca") uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 18 stycznia 2017 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.
2. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że istota sporu pomiędzy stronami sprowadza się do oceny zasadności dokonanego przez skarżącą i jej męża odliczenia od podatku dochodowego ulgi z tytułu utrzymania dorosłej niepełnosprawnej córki, wobec której orzeczono o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, przy czym osią sporu jest naruszenie w postępowaniu zasady zaufania w stopniu, który zdaniem skarżącej, winien skutkować uchyleniem zaskarżonej decyzji. Sąd przychylił się do stanowiska skarżącej i uznał, że zaskarżona decyzja jak i decyzja poprzedzająca są wadliwe, w stopniu uzasadniającym ich uchylenie, w związku z naruszeniem zasady zaufania do organów podatkowych (pełny tekst uzasadnienia orzeczenia dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/, dalej w skrócie "CBOSA").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty