Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 1000/17
Podstawę do dokonania odliczenia podatku naliczonego może stanowić wyłącznie faktura odzwierciedlająca faktyczne zdarzenie gospodarcze w aspekcie podmiotowym, przedmiotowym oraz ilościowym. Zatem faktura musi potwierdzać, że w rzeczywistości doszło do dostawy towarów lub świadczenia usług pomiędzy konkretnymi podmiotami, w zakresie ściśle określonego towaru lub usługi oraz w zakresie ilości danego towaru lub usługi.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 23 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Ol 877/16 w sprawie ze skargi M.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie z dnia 20 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec, czerwiec i październik 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji.
1.1. Wyrokiem z dnia 23 lutego 2017r. w sprawie o sygn. akt I SA/Ol 877/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie z dnia 20 września 2016r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec, czerwiec, październik 2011r. oddalił skargę. Wymieniony wyrok oraz pozostałe orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego: orzeczenia.nsa.gov.pl.
1.2. Sąd I instancji stwierdził w uzasadnieniu wyroku, iż przedmiotem prowadzonej przez skarżącego działalności gospodarczej pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe M. z siedzibą w P., była sprzedaż maszyn rolniczych, serwis maszyn rolniczych, sprzedaż nawozów, środków ochrony roślin, wynajem maszyn, lokali użytkowych i budynku. Organy obu instancji stwierdziły, że w ramach tej działalności doszło do zawyżenia podatku naliczonego o łączną kwotę 185.964,20 zł, na podstawie 17 faktur VAT o numerach:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty