03.09.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 września 2019 r., sygn. I FSK 1036/17

Za uchybienie zasadom ogólnym wyrażonym w przepisach art. 121 § 1 i art. 122 O.p. nie może uchodzić podjęcie przez organ rozstrzygnięcia odmiennego od oczekiwanego przez podatnika. Strona ma prawo do subiektywnego przekonania o słuszności jej zarzutów, jednak przekonanie to nie musi znajdować odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach prawnych i ich wykładni.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 3 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 grudnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 2872/15 w sprawie ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do marca, czerwiec, sierpień, wrzesień i grudzień 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 grudnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 2872/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do marca, czerwiec, sierpień, wrzesień i grudzień 2009 r., na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., w skrócie - "p.p.s.a."), oddalił skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zaaprobował ustalenia organu podatkowego, że spółka z naruszeniem art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej - "u.p.t.u."), dokonała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur wystawionych przez: FHU M. S. P. oraz I. A. K., albowiem podmioty te nie wykonały usług opisanych w treści faktur. Sąd uznał również, że przeprowadzone postępowanie podatkowe dowiodło braku należytej staranności spółki w relacjach z wymienionymi wystawcami faktur, gdyż nie interesowała się kwalifikacjami rzekomych usługodawców, ich rzeczowym i personalnym zapleczem, kwitowała odbiór robót na podstawie samego tylko uznania wykonania przez zamawiającego, bagatelizowała istnienie rozbieżności w określeniu wykonawcy między zamówieniami oraz protokołami odbioru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne