Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. I FSK 865/17

Rezultat prac konserwatorskich, polegający na odtworzeniu zabytku, wcale nie wyklucza stworzenia utworu. Fiskus nie może więc z góry, bez zbadania charakteru prac, zakładać, iż mają one charakter czysto techniczny, a przez to konserwator nie ma prawa do zwolnienia z VAT.

Gazeta Prawna nr 121/2019

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 10 marca 2017 r. sygn. akt I SA/Op 494/16 w sprawie ze skargi A. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 29 września 2016 r. nr ILPP1-2/4512-1-23/16-3/JO w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 10 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Op 494/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, uchylił zaskarżoną przez A.B. (zwany dalej: "wnioskodawcą" lub "skarżącym") interpretację indywidualną Ministra Finansów z 29 września 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Z uzasadnienia tego wyroku wynikało, że skarżący we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podał, że jest absolwentem [...], Wydziału Sztuk Pięknych, kierunek konserwacja i restauracja dzieł sztuki i uzyskał tytuł mgr sztuki w zakresie konserwacji, malarstwa i rzeźby polichromowanej. Od 1998 r. prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod poz. 91.03.Z - "Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych". Wnioskodawca jest twórcą, artystą, plastykiem - konserwatorem dzieł sztuki. W oparciu o umowy o dzieło wykonuje prace konserwatorskie, polegające na pełnej konserwacji zabytków ruchomych, tj. dzieł sztuki malarstwa sztalugowego i ściennego, rzeźby polichromowanej i złoconej, przedmiotów zabytkowych i artystycznych. Polegają one na ochronie zabytków, rozumianej jako działania mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, zahamowanie procesów ich destrukcji, a następnie na działaniach mających na celu wyeksponowanie wartości artystycznych i estetycznych zabytku lub odtworzenie jego części (prace restauratorskie) oraz udokumentowaniu działań. Wykonywane prace są ściśle związane z kulturą i stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Po otrzymaniu wynagrodzenia (honorarium) za wykonanie prac, prawa autorskie do nich przenoszone są na zleceniodawcę. Prawo autorskie obejmuje także opracowaną przez wnioskodawcę, jako konserwatora dzieł sztuki, dokumentację naukowo-historyczną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne