26.06.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. I FSK 943/19

Za pomocą przepisów o podatku od towarów i usług nie można sankcjonować innych naruszeń prawa niż regulowanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Nie należy pomijać okoliczności, że ujawnienie, iż dane czynności były podejmowane w określonym celu z naruszeniem przepisów prawa, nawet jeśli nie jest to prawo podatkowe, także może stanowić przesłankę do zweryfikowania podatkowej strony takich czynności.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Zbigniew Łoboda, , po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. s.r.o. z siedzibą w Czechach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 października 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 226/18 w sprawie ze skargi E. s.r.o. z siedzibą w Czechach na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 10 listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za sierpień 2016 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna E. s.r.o. z siedzibą w Czechach dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 października 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 226/18. W orzeczeniu tym Sąd pierwszej instancji, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, ze zm.) zwanej dalej "P.p.s.a.", oddalił skargę Spółki na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 10 listopada 2017 r., wydane wobec Skarżącej w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za sierpień 2016 r.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy wynikało, że w złożonej przez Spółkę 19 września 2016 r. deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za sierpień 2016 r., wykazała ona kwotę podatku do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 25 dni. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. po powzięciu wątpliwości co do zasadności zwrotu, podjął czynności sprawdzające, a następnie kontrolę podatkową i wydawał postanowienia przedłużające zwrot, na które strona składała zażalenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne