08.05.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2019 r., sygn. I FSK 1160/14

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia del. NSA Krzysztof Wujek, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 2730/13 w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2013 r. nr IPPP3/443-374/13-2/IG w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od E. sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w L. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 10 kwietnia 2014 r. w sprawie sygn. akt III SA/Wa 2730/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił interpretację nr IPPP3/443-374/13-2/IG, w przedmiocie podatku od towarów i usług, wydaną przez Ministra Finansów 18 lipca 2013 r. na wniosek E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w L. ( dalej "Spółka") oraz orzekł o kosztach postępowania.

2. Przedstawiając stan sprawy Sąd ten podał, że we wniosku o interpretację, opisując zdarzenie przyszłe Spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT. Jej jedynym akcjonariuszem jest E. sp. z o.o. ( dalej zwana "Akcjonariuszem"), która też jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT. Obie Spółki należą do grupy spółek, które zajmują się produkcją i dystrybucją kosmetyków. Spółce przysługuje prawo ochronne na znak towarowy "E.", wykorzystywany do działalności gospodarczej i zaliczony do wartości niematerialnych i prawnych oraz podlega amortyzacji. Statut Spółki przewiduje możliwość tzw. przymusowego umorzenia akcji i tzw. automatycznego umorzenia akcji. Spółka przewiduje, że w 2013 r. może dojść do umorzenia części jej akcji ( przymusowego lub automatycznego) i wówczas Akcjonariusz nabędzie prawo ochronne do znaku towarowego jako wynagrodzenie za umorzone akcje. Akcjonariusz będzie wykorzystywał znak towarowy w działalności gospodarczej opodatkowanej VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne