07.05.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 maja 2019 r., sygn. I FSK 664/17

Art. 7 ust. 1 u.p.t.u., definiując dostawę towarów, kładzie akcent na ekonomiczny charakter tej czynności. Wskazuje, że chodzi o przeniesienie prawa do rozporządzania towarami "jak właściciel", przy czym pośrednik, jako tzw. zastępca bezpośredni, działa w imieniu i na rachunek zastępowanego, podczas gdy tzw. zastępca pośredni (np. powiernik) działa wprawdzie na rachunek zastępowanego, ale "w imieniu własnym".

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 24 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Op 390/16 w sprawie ze skargi J.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 12 sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za kwiecień 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 12 sierpnia 2016 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu na rzecz J. P. kwotę 3081 (trzy tysiące osiemdziesiąt jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 24 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Op 390/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę J.P. (dalej jako: "podatnik" lub "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 12 sierpnia 2016 r., w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za kwiecień 2013 r.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynikało, że skarżący prowadził działalność gospodarczą pod nazwą T. F.H.U., polegającą na dokonywaniu na rzecz i w imieniu kupującego zamówień sprzętu elektronicznego od producentów lub przedstawicieli handlowych z Chin na serwisie a. Oferty wystawiane były za pośrednictwem portalu l., a towar wysyłany był do kupujących bezpośrednio z Chin. Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. uznał, że skarżący, działając we własnym imieniu i na własny rachunek, był faktycznym sprzedawcą oferowanych na l. towarów pochodzących z Chin. Nie był zatem pośrednikiem w handlu towarami między polskimi konsumentami a chińskimi podmiotami. Mając na uwadze powyższe decyzją z 31 sierpnia 2015 r. określił podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za kwiecień 2013 r. w wysokości 9.417 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne