31.05.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2019 r., sygn. I FSK 554/17

Z art. 199a § 3 Ordynacji podatkowej wynika, że dopiero w sytuacji, gdy z dowodów zgromadzonych w toku postępowania, w szczególności zeznań strony, chyba że strona odmawia składania zeznań, wynikają wątpliwości co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, z którym związane są skutki podatkowe, organ podatkowy występuje do sądu powszechnego o ustalenie istnienia lub nieistnienia tego stosunku prawnego lub prawa. Chodzi tu o wątpliwości wynikające ze zgromadzonych dowodów. Są to wątpliwości, które istnieją, pomimo że organ podatkowy zebrał i w sposób wyczerpujący rozpatrzył cały materiał dowodowy, który następnie poddał ocenie. Wątpliwości te powinny mieć charakter obiektywny. Przy czym o tym, czy w konkretnej sprawie wystąpiła przesłanka wystąpienia do sądu, czyli pojawiły się "wątpliwości", decyduje organ podatkowy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. Sp. z o.o. w S. (obecnie Syndyk masy upadłości O. Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w S.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Lu 499/16 w sprawie ze skargi O. Sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 29 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2012 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 499/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę O. sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 29 kwietnia 2016 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2012 r.

Z jego uzasadnienia wynika, że Sąd I instancji za zasadne uznał obniżenie w trybie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) wysokości podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur wystawionych przez firmę M.[...] N. A. w L., które miały dokumentować nabycie magnesów neodymowych. Z zaakceptowanych przez Sąd ustaleń faktycznych poczynionych przez organy podatkowe wynika bowiem, że choć skarżąca spółka rzeczywiście weszła w posiadanie przedmiotowych magnesów, co wynika jednoznacznie z zeznań jej pracowników, to towar ten nie mógł pochodzić od wystawcy zakwestionowanych faktur, gdyż nim nie dysponował. N. A. złożył bowiem oświadczenie, że nie prowadził w rzeczywistości działalności gospodarczej, nie posiadał żadnych magnesów, ale będąc w stanie uzależnienia do narkotyków wystawiał jedynie faktury za częściową odpłatnością, które przynosił mu kolega o nieznanych danych osobowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne