Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2019 r., sygn. I FSK 932/17
Nabywcą (beneficjentem) usług świadczonych przez komorników sądowych w ramach wykonywania przez nich czynności egzekucyjnych a także podmiotem, na który powinna być wystawiona faktura, jest wierzyciel zlecający komornikowi wykonanie czynności egzekucyjnych. Tylko osoba, w której interesie działa komornik i która zleciła te działania może być uznana za usługobiorcę i tylko taka osoba może być wymieniona w fakturze VAT w zgodzie z art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 4 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 303/16 w sprawie ze skargi A.W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Skargą kasacyjną zaskarżony został wyrok z 4 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 303/16, którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uwzględnił skargę A.W. i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 26 stycznia 2016 r. w przedmiocie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w części dotyczącej określenia nabywcy usług świadczonych przez komorników sądowych, obejmujących egzekucję świadczeń pieniężnych, za które opłatę egzekucyjną stosunkową komornik pobiera od dłużnika.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej A.W. (dalej: "strona" lub "skarżący") wskazał, że jest komornikiem sądowym przy sądzie rejonowym. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2016 r. poz. 1168 ze zm., dalej: "ustawa o komornikach"), za prowadzenie egzekucji i inne czynności wymienione w ustawie komornik pobiera opłaty egzekucyjne W świetle art. 49 ustawy o komornikach, w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową. Natomiast w myśl art. 49a ust. 1 wszczęcie egzekucji świadczeń niepieniężnych i wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych uzależnione jest od uiszczenia przez wierzyciela opłaty stałej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty