Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2019 r., sygn. II FSK 1321/17
Podatkowe postępowanie; Podatek od nieruchomości; Podatek rolny
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. J.-W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2017 r. sygn. akt VIII SA/Wa 669/16 w sprawie ze skargi E. J.-W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu z dnia 17 czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2015 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 lutego 2017 r., sygn. akt VIII SA/Wa 669/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. J. - W. (skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu z dnia 17 czerwca 2016 r. w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego na 2015 r.
Sąd pierwszej instancji wskazał, że organy podatkowe przyjęły, iż od 1 listopada 2015 r. na skarżącej i innych współwłaścicielach nieruchomości położonej we wsi B. ciąży obowiązek podatkowy dotyczący podatku rolnego i podatku od nieruchomości, czego wynikiem było wydanie decyzji ustalającej skarżącej - jako współwłaścicielce 1/2 części nieruchomości oraz A. R. (1/4 części) i S. B. (1/4 części) jako pozostałym współwłaścicielom tej nieruchomości, łączne zobowiązanie pieniężne za 2015 r. w wysokości 14 zł. Organy podatkowe uwzględniły zaktualizowane (19 października 2015 r. oraz 15 stycznia 2016 r.) dane dotyczące ww. nieruchomości, wynikające z ewidencji gruntów i budynków oraz dane dotyczące przedmiotowej nieruchomości wynikające ze złożonych przez współwłaścicieli informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (INOB-1).
Zdaniem Sądu organy podatkowe prawidłowo ustaliły wysokość podatku rolnego, przyjmując powierzchnię gruntu na podstawie danych wynikających z ewidencji gruntów. Nie naruszyły prawa ustalając podatek od nieruchomości dotyczący gruntów na podstawie informacji oraz danych z ewidencji gruntów i budynków, czy też ustalając podatek od nieruchomości dotyczący budynków na podstawie informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (INOB-1) złożonych w listopadzie 2015 r. oraz w styczniu 2016 r. przez współwłaścicieli, którzy wykazali do opodatkowania dwa budynki mieszkalne (o powierzchni 60 m2 oraz 56 m2).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty