Wyrok NSA z dnia 15 maja 2019 r., sygn. II FSK 3824/18
Organ podatkowy nie jest zobowiązany do oszacowania kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy podatnik zaniedbuje swoje obowiązki w zakresie dokumentowania zdarzeń gospodarczych. To podatnik jest zobowiązany posiadać, względnie wskazać przekonywujące dowody pozwalające na ustalenia świadczące o poniesieniu kosztów w celu uzyskania przychodów, a więc również wskazania na rzecz jakich podmiotów i w jakiej wysokości ponosił w rzeczywistości określone wydatki.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia WSA del. Cezary Koziński (sprawozdawca), Protokolant Agata Han, po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 września 2018 r. sygn. akt I SA/Po 488/18 w sprawie ze skargi L.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżony wyrokiem z 13 września 2018 r. o sygn. akt I SA/Po 488/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę L. K. (dalej: "skarżący") złożoną na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 maja 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynika, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. decyzją z 30 grudnia 2014 r. określił skarżącemu wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r. w kwocie 191.192,00 zł. Organ podatkowy ustalił, że skarżący w 2006 r. prowadził przedsiębiorstwo w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczo-przemysłowymi, handlu używanymi pojazdami samochodowymi oraz solarium. Skarżący przedłożył dowody źródłowe dotyczące zakupów i raporty fiskalne ze sprzedaży w sklepie spożywczym i solarium za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2006 r. Organ podatkowy na podstawie zebranych dowodów ustalił, że skarżący sprzedał 135 aut, przy czym 63 nabywców samochodów zeznało, że ceny pojazdów były inne niż wykazane na fakturach. Oznaczało to, że podatnik w 63 fakturach zaniżył wartość sprzedanych samochodów i faktury te w tej części zostały uznane za nierzetelne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty