Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2019 r., sygn. I FSK 1352/16

Stawka 8 proc. nie przysługuje, jeżeli z zaświadczenia starosty wynika, że lokal, choć apartamentowy, jest w istocie użytkowy.

Gazeta Prawna nr 39/2019

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia del. WSA Maja Chodacka (sprawozdawca), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. Sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 kwietnia 2016 r. sygn. akt I SA/Sz 67/16 w sprawie ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 października 2015 r. nr ITP[...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. Sp. z o.o. z siedzibą w S. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji.

1.1. Wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2016r. w sprawie o sygn. akt I SA/Sz 67/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M. z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 22 października 2015r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

1.2. Sąd I instancji stwierdził w uzasadnieniu wyroku, iż w rozpoznawanej sprawie kwestią sporną jest ocena skutków podatkowych i opodatkowania sprzedaży lokali użytkowych - apartamentów, które spełniają pod względem technicznym warunki lokali mieszkalnych.

We wniosku o wydanie zaskarżonej interpretacji Spółka wskazała, że będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza wybudować budynek średniowysoki A należący do zespołu budynków, w skład którego będzie wchodził ponadto budynek parterowy B. Zespół budynków, posiadać będzie 9 kondygnacji nadziemnych. W budynku parterowym B, oraz na parterze budynku A znajduje się lokal o funkcji handlowej. W budynku A znajduje się 120 apartamentów - lokali indywidualnych, które będą wykorzystywane do celów mieszkalnych. Samodzielność ww. lokali zostanie stwierdzona w drodze zaświadczeń wydanych przez właściwego starostę. Apartamenty zostaną w tych zaświadczeniach określone jako lokale użytkowe - apartamenty. Jednocześnie, wnioskodawca powołał się na klasyfikację Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur GUS, który zakwalifikował budynek A, jako należący do grupy 112 - "Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe", klasy 1122 PKOB "Budynki o trzech i więcej - mieszkaniach", przy spełnieniu warunku, zgodnie z którym przeważająca część powierzchni użytkowej budynku przeznaczona jest na lokale (każdy z łazienką i kuchnią) wykorzystywane do celów mieszkalnych. Spółka podkreśliła także, że zgodnie z zasadami metodycznymi KŚT, zdaniem organu dokonującego klasyfikacji, budynek A mieści się w grupowaniu 1 rodzaju 110 "Budynki mieszkalne".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne