Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2019 r., sygn. I FSK 2025/16
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 marca 2016 r., sygn. akt III SA/Gl 2/16 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 października 2015 r., nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązania podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 39 i 49-63 akt)
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 marca 2016 r., sygn. akt III SA/Gl 2/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę S. P. (dalej jako: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (dalej organ odwoławczy) z dnia [...] października 2015 r. w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązania podatkowego.
1.2 Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że przyczyną wydania decyzji o dokonaniu zabezpieczenia na majątku skarżącego należności z tytułu podatku od towarów i usług było stwierdzenie, że zachodzi uzasadniona obawa, że nie zrealizuje on przewidywanych należności budżetowych. Świadczyły o tym, zdaniem organu, zarówno okoliczności kwestionowanych w postępowaniu wymiarowym transakcji (możliwość wystawiania na rzecz skarżącego fikcyjnych faktur), jak też zbywanie przez skarżącego majątku, co mogłoby utrudnić lub udaremnić egzekucję (w szczególności sprzedaż nieruchomości oraz nieodpłatne zniesienie współwłasności zabudowanej nieruchomości w ten sposób, że na własność nabył ją brat skarżącego bez spłat i dopłat, zbycie pojazdów mechanicznych). Organ odwoławczy zwrócił ponadto uwagę, że wartość majątku podatnika wynosiła 120 520 zł i nawet gdyby do tej kwoty doliczyć całość dochodu podatnika za 2014 r., to uzyskana suma (368 886,83 zł) jest niższa od przybliżonej łącznej kwoty zobowiązań podatkowych, które wynoszą wraz z odsetkami za zwłokę 778 267,99 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty