Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2019 r., sygn. II FSK 730/17
1. Zwrot "na wezwanie" z art. 68 § 1 u.p.e.a. ustawa łączy z wyrażeniem "płaci", a nie ze sposobem pozyskania, czy lokalizacją gotówki. Innymi słowy, stawienie się poborcy skarbowego w lokalu, gdzie znajdują się automaty do gier i wezwanie tam do zapłaty egzekwowanej należności nie oznacza, że dochodzi jednocześnie do zarządzenia otwarcia automatu, a co za tym idzie - naruszenia przepisu art. 68 § 1 w związku z art. 47 u.p.e.a. przez brak uprzedniego doręczenia zarządzenia otwarcia urządzenia.
2. W przypadku ustnego wezwania poborcy skarbowego do zapłaty egzekwowanej należności i przekazania mu środków pieniężnych, dla skuteczności tej czynności nie jest wymagane sporządzenie protokołu zajęcia. Samo sporządzenie protokołu nie podważa skuteczności egzekucji z pieniędzy, a to, że protokół nie został sporządzony na urzędowym formularzu nie przesądza o nieważności czynności zajęcia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Maciej Jaśniewicz, WSA del. Agnieszka Krawczyk, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 listopada 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 698/16 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. sp. z o.o. z siedzibą w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
II FSK 730/17
Uzasadnienie
1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 listopada 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, sygn. akt: I SA/Gl 698/16, oddalił skargę A. sp. z o.o. (skarżąca) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 22 marca 2016 r., w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne. 1.2 Zaskarżonym postanowieniem utrzymano w mocy postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 12 lutego 2016 r. oddalające skargę na czynności egzekucyjne, tj. na egzekucję z pieniędzy. Dyrektor Izby Celnej w Katowicach prowadził egzekucję administracyjną wobec zobowiązanej spółki. W dniu 22 stycznia 2016 r. organ egzekucyjny, w lokalu w [...], dokonał pobrania od zobowiązanej spółki gotówki w kwocie 30 zł. Kwotę tę zaliczono na należności wynikające z tytułu wykonawczego z dnia 25 sierpnia 2015 r. Ze sporządzonego przez poborcę skarbowego protokołu z czynności wynika, że do lokalu zajmowanego przez spółkę, w którym znajdowały się wydzierżawione przez spółkę automaty do gier, przybył poborca skarbowy. Znajdował się tam przedstawiciel spółki, który posiadał klucze do automatów. Po otwarciu automatów, wyjęto z nich łącznie 30 zł. Pełnomocnik spółki wniósł skargę na powyższe czynności egzekucyjne, polegające na otwarciu urządzeń do gier na automatach. Stwierdził, że egzekucja prowadzona przez Dyrektora Izby Celnej w Katowicach jest niedopuszczalna z uwagi na to, że tytuły wykonawcze obejmują należności, które powstały na podstawie nieobowiązujących przepisów. Wskazał również, że organy celne z jednej strony uznają urządzanie gier za przestępstwo, a z drugiej egzekwują kwoty z tych urządzeń uznając ją za legalną działalność. Podniósł także uciążliwość zastosowanego środka egzekucyjnego, którego zastosowanie uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej przez spółkę. Wskazał, że automaty do gier nie stanowią jedynego majątku spółki, z którego organ egzekucyjny mógłby prowadzić egzekucję.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty