13.09.2018

Postanowienie NSA z dnia 13 września 2018 r., sygn. II OSK 1933/18

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon po rozpoznaniu w dniu 13 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. P. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 30 stycznia 2018 r. sygn. akt II SA/Bd 599/17 odrzucającego skargę K. P. na uchwałę Rady Miejskiej w Kowalewie Pomorskim z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 30 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Bd 599/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy na podstawie art. 58 § 1 pkt 5a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm. dalej - p.p.s.a.) odrzucił skargę K. P. na uchwałę Rady Miejskiej w K. z dnia [...] czerwca 2012 r. w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z uzasadnienia postanowienia wynika, iż K. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargę na uchwałę Rady Miejskiej w K. z dnia [...] czerwca 2012r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w rejonie wsi F. w gminie K.. z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową, mieszkaniowo-rzemieślniczą, zabudowę handlowo-usługową oraz funkcję rolniczą. Powołując się na art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności powyższej uchwały z powodu naruszenia prawa oraz zasądzenie kosztów postępowania. Skarżący wskazał, że powyższa uchwała jego zadaniem jest niezgodna z prawem, ponieważ narusza jego interes prawny a jednoczesne wskazane w 14 punktach przepisy prawa w tym Konstytucji RP, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Skarżący stwierdził, że pozostając właścicielem działki nr [...] - położonej w miejscowości Frydrychowo, oznaczonej w planie miejscowym symbolami: 2U/MN, 5MNU, 6MNU, 2KDD, 2 KDx, 1KDL naruszony został jego interes prawny - rozumiany jako uchybienie obowiązującym przepisom prawnym w taki sposób, że miały one wpływ na jego prawa. W tym zakresie wskazał, że w jego opinii, każdorazowo, kiedy organy gminy przekroczyły przyznane im prawa do ingerowania w prawo własności w ramach władztwa planistycznego lub nie dopełniły obowiązku określenia wymogów jakie postawił przed nimi ustawodawca naruszyły interes prawny skarżącego. Ponadto skarżący stwierdził, że zachowuje w swoim rozumowaniu linię orzeczeń sądów administracyjnych, w której przyjmuje się, że naruszenie interesu prawnego musi następować w dniu wejścia w życie planu miejscowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty