27.02.2018 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 27 lutego 2018 r., sygn. I OZ 154/18

Koszty sądowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Bogucka po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia J. F. na postanowienie w zakresie zwrotu kosztów postępowania sądowego zawarte w pkt II. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 grudnia 2017 r., sygn. akt II SA/Ol 738/17 w sprawie ze skargi J. F. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] lipca 2017 r., nr [...] w przedmiocie warunków pełnienia służby postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

J. F., działająca przez profesjonalnego pełnomocnika wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] lipca 2017 r. w przedmiocie warunków pełnienia służby. W skardze pełnomocnik skarżącej zawarł wniosek na podstawie art. 200 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1369, ze zm.; zwanej dalej: "P.p.s.a.") o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania sądowego poniesionych przez skarżącą wynoszących 2.460 zł według załączonej faktury VAT.

Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2017 r., sygn. akt II SA/Ol 738/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił zaskarżoną przez J. F. decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] lipca 2017 r. i zasądził na rzecz skarżącej kwotę 497 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadniając rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów postępowania Sąd I instancji wskazał, że o kosztach postępowania rozstrzygnięto na podstawie art. 200 P.p.s.a. i art. 205 § 2 P.p.s.a., uwzględniając wysokość wynagrodzenia pełnomocnika skarżącej, będącego adwokatem oraz wysokość opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa. Sąd wyjaśnił, że przy ustalaniu wynagrodzenia pełnomocnika skarżącej, za konieczne uznano skorzystanie z art. 206 P.p.s.a., zgodnie z którym sąd może w uzasadnionych przypadkach odstąpić od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania w całości lub w części, w szczególności jeżeli skarga została uwzględniona w części niewspółmiernej w stosunku do wartości przedmiotu sporu ustalonej w celu pobrania wpisu. W sprawach ze stosunku służbowego wpis nie jest pobierany, ale oceniając nakład pracy pełnomocnika skarżącej Sąd I instancji wziął pod uwagę, że aktywność adwokata sprowadzała się w istocie do napisania obszernej skargi, która w swej treści zawierała powtarzające się te same wywody o charakterze ogólnym. Natomiast uwzględnienie skargi nastąpiło w znacznej mierze na skutek dostrzeżenia przez Sąd z urzędu naruszeń prawa, co umożliwia art. 134 § 1 P.p.s.a. W ocenie Sądu I instancji, skoro nakład pracy pełnomocnika jedynie w niewielkim zakresie przyczynił się do wyjaśnienia i rozstrzygnięcia sprawy, to uprawnione było miarkowanie wynagrodzenia pełnomocnika przez dostosowanie tego wynagrodzenia do stopnia zawiłości sprawy i koniecznego nakładu pracy pełnomocnika na podstawie art. 206 P.p.s.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne