27.11.2018

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2018 r., sygn. I OSK 1338/18

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: NSA Monika Nowicka del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 października 2017 r. sygn. akt II SA/Lu 386/17 w sprawie ze skargi T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie usług opiekuńczych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 5 października 2017 r. sygn. akt II SA/Lu 386/17 oddalił skargę T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie usług opiekuńczych.

Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

T. W. we wniosku z [...] listopada 2016 r. zwróciła się do Ośrodka Pomocy Społecznej w N. o przyznanie jej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Wójt Gminy [...] decyzją z [...] listopada 2016 r. nr [...] odmówił przyznania T. W. pomocy w formie usług opiekuńczych. Organ ustalił, że orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z [...] grudnia 2015 r. zaliczono T. W. do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na stałe, co oznacza, że obecne schorzenia powodują u niej konieczność częściowej pomocy osób trzecich. W orzeczeniu stwierdzono naruszenie sprawności organizmu powodujące konieczność częściowej pomocy w pełnieniu ról społecznych oraz niezdolność do pracy, jednocześnie wskazano, że schorzenie nie powoduje konieczności zapewnienia jej opieki i pomocy (pielęgnacji) w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Organ ustalił także, że wnioskodawczyni prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe (pozostaje w separacji sądowej z mężem zamieszkującym w tym samym lokalu). Z wywiadu środowiskowego wynika, że sprawnie się porusza po mieszkaniu, trudno zauważyć ograniczenie w funkcjonowaniu, kontaktuje się z sąsiadami. W ocenie organu wnioskodawczyni nie wymaga całkowitej opieki przy wykonywaniu higieny osobistej, przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, poruszaniu się w domu, które to czynności mieszczą się w pojęciu usług opiekuńczych. Z zaświadczenia lekarskiego z [...] czerwca 2016 r. wynika, że wskazana jest pomoc osób drugich w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w tym obsługa kotła c.o. oraz zapewnienie kontaktu z otoczeniem. Nie ma w nim natomiast konkretnych informacji o stanie zdrowia T. W. Organ ustalając zakres właściwej dla stanu zdrowia pomocy w przedmiocie świadczenia usług opiekuńczych skorzystał z uznania administracyjnego. Okoliczności sprawy wskazują zaś, w ocenie organu, że brak jest wskazań co do potrzeby korzystania przez wnioskodawczynię z usług opiekuńczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne