Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. I OSK 2926/18
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 kwietnia 2018 r. sygn. akt II SA/Po 66/18 w sprawie ze skargi M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2018 r. sygn. akt II SA/Po 66/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
M.K. w dniu 10 sierpnia 2017 r. zwróciła się do Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w C., dalej jako "Dyrektor GOPS". z wnioskiem o udzielenie pomocy w spłacie zadłużenia czynszowego wobec Spółdzielni Mieszkaniowej w K., dalej jako "Spółdzielnia". Podała, że jej stan zdrowia uniemożliwia podjęcie działań zmierzających do poprawy sytuacji życiowej - podjęcia pracy i spłaty zadłużenia, co grozi jej utratą mieszkania.
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego decyzją z dnia [...] października 2017 r. nr [...] znak: [...] Dyrektor GOPS działający z up. Wójta Gminy C., odmówił wnioskodawczyni na podstawie art. 39 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.), dalej jako "u.p.s.", przyznania pomocy w formie zasiłku celowego na spłatę zadłużenia czynszowego. W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że ze względu na wyjątkowo trudną sytuację wnioskodawczyni GOPS od wielu lat wspiera ją poprzez pracę socjalną. Wyjaśniono, że wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną i nie jest całkowicie niezdolna do pracy. Z uwagi na umiarkowany stopień niepełnosprawności nie ma uprawnień do korzystania ze świadczeń pieniężnych z systemu ubezpieczeń społecznych i wymaga zatrudnienia na stanowisku przystosowanym, w warunkach pracy chronionej. Wyjaśniono, że wnioskodawczyni uzyskuje zasiłek stały w miesięcznej kwocie 604 zł, który jest jej jedynym dochodem. Spełnia więc kryteria do uzyskania pomocy na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 u.p.s.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty