04.12.2018 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2018 r., sygn. I OSK 2572/18

W sytuacji, gdy czas pobytu osoby wymagającej opieki w placówce zapewniającej całodobową opiekę nie przekracza okresu 5 dni w tygodniu, o jakim mowa w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o świadczeniach rodzinnych, należy zbadać, czy okoliczności pozwalają opiekunowi osoby niepełnosprawnej na kontynuowanie lub podjęcie zatrudnienia.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie NSA Monika Nowicka del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 kwietnia 2018 r. sygn. akt II SA/Ol 231/18 w sprawie ze skargi L. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2018 r. sygn. akt II SA/Ol 231/18 na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017, poz. 1369 ze zm., dalej: p.p.s.a.) oddalił skargę L. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną córką M. J.

Skargę kasacyjną od tego wyroku złożyła L. J., zaskarżając go w całości i wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania oraz zasądzenie kosztów postępowania, w tym zastępstwa adwokackiego według norm przepisanych. Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucono naruszenie przepisów postępowania w stopniu mogącym mieć wpływ na wynik sprawy, tj. "art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) p.p.s.a." w zw. z art. 7, 77 § 1 i 80 k.p.a. poprzez oddalenie skargi i zaaprobowanie stanowiska Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. i Burmistrza Miasta S., w sytuacji gdy organy te dopuściły się naruszenia przepisów postępowania mogących mieć istotny wpływ na wynik sprawy, polegającego na dowolnej, a nie swobodnej ocenie dowodów, sprzecznej z doświadczeniem życiowym oraz na nieprzeprowadzeniu w pełni postępowania dowodowego w celu wszechstronnego wyjaśnienia stanu faktycznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne