Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2018 r., sygn. I OSK 2602/17
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędzia NSA Jolanta Rudnicka po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Wa 456/17 w sprawie ze skargi Gminy R. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Wa 456/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Gminy R. (dalej określanej jako skarżąca Gmina) na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] grudnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości.
Wyrok wydano w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy:
Pismem z dnia [...] czerwca 2015 r. skarżąca Gmina zwróciła się do Wojewody [...] o stwierdzenie w trybie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa
(Dz. U. z 2012 r. poz. 1187, ze zm., obecnie Dz. U. z 2018 r. poz. 91, dalej powoływanej jako ustawa) nabycia przez nią z mocy prawa, z dniem 1 lipca 2000 r., nieodpłatnie własności nieruchomości położonej w obrębie O., oznaczonej
w księdze wieczystej nr [...] jako działki nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...]oraz [...].
Decyzją z dnia [...] września 2016 r., nr [...] Wojewoda [...] załatwił ten wniosek odmownie. Zauważył, że zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy nieruchomości rolne stają się z mocy prawa własnością gmin, na terenie których są położone, nie tylko o ile nie zostały przekazane m.in. do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa ostatecznymi decyzjami, o których mowa w art. 16 ust. 3 ustawy, w terminie określonym w ust. 1, czyli nie później niż do dnia 30 czerwca 2000 r., ale także pod warunkiem, iż nie zachodzi sytuacja przewidziana w art. 18 ustawy. Stosownie do tego przepisu w odniesieniu do nieruchomości rolnych przejmowanych na rzecz Skarbu Państwa na podstawie przepisów szczególnych ich przekazanie do Zasobu następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub decyzji o ich przejęciu przez państwo. W tym kontekście Wojewoda [...] podkreślił, że w świetle odpisu z księgi wieczystej prawo własności nieruchomości objętej wnioskiem Skarb Państwa nabył na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w [...] z dnia [...] maja 2015 r., sygn. akt [...] o stwierdzeniu nabycia spadku po osobie fizycznej zmarłej dnia [...] kwietnia 1995 r. W myśl art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (obecnie Dz. U. z 2017 r. poz. 459, ze zm., dalej powoływanej jako K.c.) z tą chwilą doszło do otwarcia spadku, a co za tym idzie również do nabycia spadku przez spadkobiercę. Wojewoda [...] wyraził zarazem pogląd, że przepisy Kodeksu cywilnego, na podstawie których nastąpiło to spadkobranie, zaliczają się do przepisów szczególnych w rozumieniu art. 18 ustawy. W efekcie nieruchomość, której dotyczył wniosek, nie stała się z mocy prawa własnością skarżącej Gminy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty