10.01.2018 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. II OSK 748/16

Ochrona zdrowia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 3 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Rz 676/15 w sprawie ze skargi W. C. na decyzję Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

UZASADNIENIE:

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Rz 676/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, oddalił skargę W. C. na decyzję Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

Sąd I instancji w uzasadnieniu wyroku przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

Decyzją z dnia [...] marca 2011 r. Nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R. (dalej jako: PPIS) nie stwierdził u W. C., dalej zwanego: "skarżącym" choroby zawodowej - przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy pod postacią przewlekłego zapalenia kaletki maziowej kolana lewego wymienionej w poz. 19.2 wykazu chorób zawodowych, określonego w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869 ze zm., określonego dalej jako "rozporządzenie").

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie (dalej jako: PPWIS lub organ odwoławczy), decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r. Nr [...], utrzymał w mocy ww. decyzję organu I instancji. Wyjaśnił, że skarżący pracował jako rolnik w gospodarstwie rodziców i swoim własnym w latach 1950-2007. Wykonywanie prac polowych, zbiór plonów, pielęgnacja upraw oraz hodowla zwierząt obciążało przez wiele lat układ mięśniowo-szkieletowy. Organ wskazał na orzeczenia Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Rzeszowie z dnia 5.07.2010r. oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu z dnia 2.07.2011 r., z których wynika, że biegli z ww. jednostek orzeczniczych nie rozpoznali u skarżącego choroby zawodowej pod postacią przewlekłego zapalenia kaletki maziowej kolana lewego. Objawy chorobowe ze strony stawów kolanowych związane są z obustronnymi postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi i pourazowymi. Zarówno stany zapalne, jak i zmiany zwyrodnieniowe stawów nie znajdują się w wykazie chorób zawodowych, nie mogą zatem zostać uznane jako choroby zawodowe narządu ruchu. PPWIS w Rzeszowie stwierdził, że przy rozpatrywaniu sprawy o stwierdzenie choroby zawodowej organy inspekcji sanitarnej w kwestii medycznego rozpoznania choroby związane są wydanymi orzeczeniami lekarskimi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne