08.02.2018

Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2018 r., sygn. II OSK 932/16

Administracyjne postępowanie; Ochrona środowiska

 

Dnia 8 lutego 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka Protokolant: starszy asystent sędziego Ewa Dubiel po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 listopada 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 799/15 w sprawie ze skargi A. S.A. w W. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. S.A. w W. na rzecz Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 23 listopada 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej jako "Spółka") na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z [...] stycznia 2015 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z 6 marca 2007 r. Starosta Tarnogórski uzgodnił przedsiębiorstwu B. S.A. zakres, sposób i termin rekultywacji środowiska gruntowo-wodnego zanieczyszczonego substancjami ropopochodnymi, na terenie stacji paliw B. S.A. [...], o pow. 7 000 m². Jako podstawę decyzji organ wskazał art. 106 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2013 r. poz. 1232 z zm. - dalej jako "p.o.ś.").

Pismem z 17 grudnia 2013 r. spółka B. wniosła o stwierdzenie nieważności decyzji Starosty Tarnogórskiego z [...] marca 2007 r. Do wniosku dołączono pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z 26 lipca 2013 r., skierowane do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Delegatura w Częstochowie. Pismo wystosowane zostało w związku ze zgłoszeniem przez A. S.A. z siedzibą w Warszawie wystąpienia szkody w środowisku na terenie działek objętych decyzją (zanieczyszczenie powierzchni ziemi benzyną i olejem napędowym) z prośbą o przekazanie przez inspekcję wszelkich informacji i dokumentacji pozwalających jednoznacznie ustalić datę powstania szkody. W odpowiedzi udzielonej pismem z 21 listopada 2013 r., przekazano Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Katowicach raport z badań nr [...] z 12 maja 1997 r. wraz z "Oceną gleby pobranej na terenie lokomotywowni A. w T. Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska". Na podstawie badań gleby przeprowadzonych dla trzech próbek pobranych w dniu 29 kwietnia 1997 r. z terenu lokomotywowni A. w T., a zaprezentowanych w raporcie, stwierdzono występowanie w próbkach zawartości ropopochodnych w ilościach: 29 000, 48 500 i 47 700 mg/kg. Natomiast w "Ocenie gleby (...)" dołączonej do raportu podsumowano, że gleba jest silnie zanieczyszczona substancjami ropopochodnymi. W ocenie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zanieczyszczenie to nie powinno przekraczać 3000 mg/kg gleby. W związku z tym stwierdzono, że uzyskane wyniki przekraczają wartość dopuszczalną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne