23.01.2018

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2018 r., sygn. I OSK 2221/17

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 marca 2017 r. sygn. akt IV SA/Gl 639/16 w sprawie ze skargi M. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I OSK 2221/17

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 27 marca 2017 r., sygn. akt IV Sa/Gl 639/16 po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...], z dnia [...] czerwca 2016 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego, oddalił skargę. U podstaw rozstrzygnięcia Sądu I instancji legły następujące ustalenia oraz ocena prawna.

Burmistrz [...] decyzją z dnia [...] maja 2016 r. odmówił przyznania M. F. pomocy finansowej na zakup deski do prasowania, zasłon do kuchni oraz obrusu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], w wyniku rozpatrzenia odwołania M. F., decyzją z dnia [...] czerwca 2016 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że skarżący jest osobą samotnie gospodarującą, długotrwale chorą, posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Dochód strony w marcu 2016 r., tj. w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, stanowił zasiłek stały w wysokości [...] zł i nie przekroczył kryterium dochodowego, ponadto skarżący regularnie korzysta z pomocy społecznej na zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych. Organ podkreślił, że zasiłek celowy, zgodnie z art. 39 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm., zwanej dalej "ustawą" lub "u.p.s.") przysługuje w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej, tj. takiej, której zaspokojenie warunkuje podstawową egzystencję. Dodał, że rodzaj, forma i rozmiar świadczenia z pomocy społecznej, powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy, a potrzeby osób ubiegających się o pomoc powinny być uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej (art. 3 ustawy). Następnie organ wskazał, że nie można uznać za niezbędną potrzebę życiową, sfinansowania zakupu deski do prasowania, zasłon do kuchni oraz obrusu, ponieważ "niezbędna potrzeba życiowa" w rozumieniu przepisów ustawy, to potrzeba elementarna, konieczna do egzystencji człowieka. Podkreślił, że chodzi o potrzeby, bez których zaspokojenia powstaje niebezpieczeństwo zagrożenia życia i zdrowia wnioskodawcy (żywność, leki, leczenie, opał, odzież). Ponadto organ wskazał, że decyzja o przyznaniu pomocy w formie zasiłku celowego, podejmowana jest na podstawie uznania administracyjnego, a wydając ją organy orzekające powinny kierować się zarówno indywidualnymi okolicznościami dotyczącymi wnioskodawcy, jak i potrzebami wszystkich podopiecznych. Podkreślił, że świadczenie to ma na celu zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb życiowych. W tym zakresie dodał, że w świetle zasad doświadczenia życiowego nie sposób przyjąć, aby do niezbędnych potrzeb życiowych można zaliczyć zaspokojenie wnioskowanych potrzeb, to jest; zakupu obrusu, zasłon do kuchni oraz deski do prasowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne