09.01.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. I OSK 289/17

Sąd administracyjny, kontrolując zgodność z prawem postępowania administracyjnego i wydanej w jego wyniku ostatecznej decyzji administracyjnej, nie ma w świetle obowiązujących przepisów ani obowiązku, ani nawet uprawnienia, aby odnosić się do zdarzeń późniejszych i uwzględniać dokumenty powstałe po wydaniu zaskarżonej decyzji.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. Jerzy Krupiński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2018 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 października 2016 r. sygn. akt II SA/Gl 674/16 w sprawie ze skargi M.H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie uprawnień do kierowania pojazdami oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej, wniesionej do Naczelnego Sądu Administracyjnego przez M.H (dalej: "skarżący"), jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 października 2016 r., sygn. akt II SA/Gl 674/16, którym oddalono jego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K., (dalej: "SKO"), z dnia [...] maja 2016 r., nr [...], wydaną w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie uprawnień do kierowania pojazdami.

Wyrok wydany został w następujących, ustalonych przez Sąd I instancji, okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] stycznia 2016 r., nr [...], Prezydent Miasta S. orzekł o skierowaniu skarżącego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy w formie egzaminu państwowego w zakresie kategorii B, B+E, C, C+E. Jako podstawę prawną decyzji wskazał art. 114 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm., obecnie: Dz. U. z 2017 r., poz. 1260 ze zm.), zwanej dalej u.p.r.d., w związku z art. 99 ust. 1 pkt 1, art. 139 pkt 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2015 r. poz. 155 ze zm., obecnie: Dz. U. z 2017 r., poz. 978 ze zm.). W uzasadnieniu podał, że w dniu [...]sierpnia 2015 r. do organu wpłynął wniosek Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. nr [...] o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji skarżącego w formie egzaminu państwowego posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami, ze względu na wielokrotne naruszenie przepisów ruchu drogowego i uzyskanie 29 punktów karnych. Pełnomocnik skarżącego wniósł odwołanie od tej decyzji, domagając się jej uchylenia ze względu na złożenie do Sądu Rejonowego w P. wniosku o uchylenie mandatu karnego, z którym związany był wpis 10 punktów karnych do ewidencji kierowców. W uwzględnieniu tego odwołania na podstawie art. 132 K.p.a. decyzja ta została uchylona decyzją Prezydenta Miasta S. z dnia [...]października 2015 r. W toku ponownego rozpatrzenia sprawy ustalono, że prawomocnym postanowieniem z dnia [...]października 2015 r., sygn. akt [...], Sąd Rejonowy w P. wniosku o uchylenie tego mandatu nie uwzględnił. Organ powołał się też na skierowane do skarżącego pismo Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] grudnia 2015 r., w którym odmówiono usunięcia z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego przypisanych mu punktów (względnie ich zredukowania).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne