13.11.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. II GSK 3268/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 16 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Ke 989/15 w sprawie ze skargi R. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z 16 grudnia 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. (dalej: Sąd I instancji ), oddalił skargę R. C. (dalej: Skarżący ), na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. ( dalej: DIC ), z dnia [...] listopada 2014 r., wydaną w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że:

W wyniku kontroli przeprowadzonej w dniu z 5 grudnia 2013 r. w lokalu H. Z. w J., w którym działalność gospodarczą prowadził Skarżący, ujawniono urządzenia należące do H. F. P. Sp. z o.o.

z siedzibą w W., o nazwie Black Horse nr [...], Hot Spot Platinum nr [...], Hot Spot nr [...]. Urządzenia te stanowiły automaty służące do urządzania gier hazardowych, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych ( Dz.U. 2009 nr 201 poz. 1540 ze zm.).

W związku z powyższym, decyzją z [...] września 2015r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. wymierzył Skarżącemu karę pieniężną, w łącznej wysokości 36.000 zł., za urządzanie gier na ww. automatach gier, poza kasynem gry. DIC decyzją z [...] listopada 2014 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Stwierdził, że dowód z eksperymentu kontrolnego jednoznacznie potwierdził, że gry prowadzone na wszystkich ujawnionych urządzeniach, są grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 u.g.h. Gry te były bowiem prowadzone na urządzeniu elektronicznym, zawierają element losowości oraz umożliwiają wygrane pieniężne. Podkreślił też, że w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego organ włączył do akt, jako dowód w sprawie, opinię biegłego sądowego Sądu Okręgowego w K. nr 24/14, z dnia 10 marca 2014 r., potwierdzającej, że gry prowadzone na badanych urządzeniach spełniają kryteria gier na automatach, w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Ponieważ działalność prowadzona była w lokalu H. Z. w J., w którym działalność gospodarczą prowadzi Skarżący, a więc poza kasynem gry, zdefiniowanym w art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a) u.g.h., bez koncesji oraz rejestracji automatu tj. z pominięciem wymogów, o których mowa w art. 6 ust. 1 i art. 23a ust. 1 u.g.h., zasadnym było wymierzenie kary pieniężnej, w wysokości 12.000 zł od każdego eksploatowanego automatu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne