19.12.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. I GSK 1107/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) sędzia NSA Janusz Zajda sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 kwietnia 2016 r. sygn. akt III SA/Po 999/15 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SA/Po 999/15 oddalił skargę [....] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia 10 lipca 2015 r. nr [....] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Naczelnik Urzędu Celnego w L. decyzją z dnia 27 kwietnia 2015 r określił [....] - dalej: skarżący lub podatnik - zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do grudnia 2010 roku oraz zobowiązanie w opłacie paliwowej za ww. miesiące 2010 roku.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w postępowaniu kontrolnym ustalono, iż w dokumentacji firmy skarżącego znajdują się zaewidencjonowane faktury VAT dotyczące zakupu w 2010 roku oleju napędowego, w których jako sprzedawca paliwa figuruje firma [....] . Firma ta nie mogła być jednak w rzeczywistości dostawcą paliwa (w ilości [....] litrów), wobec czego uznano, że pochodziło ono z niewiadomego źródła. Skarżący zeznał, że nigdy nie widział [....]i kontaktował się tylko z jego kierowcami. Współpraca odbywała się wyłącznie na podstawie umowy ustnej. Raz w miesiącu otrzymywał zbiorczą fakturę za całomiesięczną dostawę oleju napędowego, a zapłata odbywała się bezpośrednio do rąk kierowcy. Paliwo było tańsze o ok. 25 groszy od ceny na miejscowych stacjach paliwowych. Podatnik nie sprawdzał dokumentów potwierdzających prowadzenie przez [....] działalności gospodarczej. Ten ostatni zeznał, że po dniu 30 września 2008 r. nie prowadzi działalności gospodarczej, nie dokonywał zakupów i sprzedaży paliw płynnych, nie wystawiał w związku z tym żadnych faktur VAT, nie posiadał środków transportu do przewozu paliwa ani koncesji na handel paliwami. Z dniem 10 lutego 2009 r. został wykreślony z rejestru podatników VAT. Nie składał również deklaracji w zakresie podatku akcyzowego. W toku postępowania skarżący oświadczył, że nie wie skąd pochodził zakupiony olej napędowy. Nie weryfikował tego, czy została od niego uiszczona akcyza i opłata paliwowa. Sprawdzał jednak, czy firma sprzedająca mu olej istnieje i działa na rynku. Oświadczenie to stoi w sprzeczności z zeznaniami podatnika złożonymi w dniu 24 lutego 2014 r. Skarżący zeznał wówczas, że do chwili wszczęcia kontroli podatkowej nie zorientował się, że miała miejsce zmiana nazwy dostawcy paliwa i w 2010 r. dostawcami były dwie różne firmy. Podatnik nie podjął żadnych czynności, które miały na celu sprawdzenie wiarygodności dostawcy paliwa. [....] nie upewnił się, czy wystawca faktury jest rzeczywiście sprzedawcą paliwa oraz czy podatek akcyzowy i opłata paliwowa od zakupionego oleju napędowego zostały wcześniej zapłacone. Podatnik nie udokumentował uiszczenia podatku od oleju napędowego w ilości [....] litrów na wcześniejszych etapach obrotu. Tym samym paliwo pochodziło z nieudokumentowanego źródła zaś podatek akcyzowy nie był uiszczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty