08.11.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2018 r., sygn. II GSK 3630/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 marca 2016 r. sygn. akt III SA/Kr 836/15 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 marca listopada 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej: Sąd I instancji), oddalił skargę [...] (dalej: Skarżąca), na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] (dalej: DIC), z dnia [...] kwietnia 2015r., wydanej w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej, z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że:

W dniu [...] stycznia 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...], przeprowadzili kontrolę w lokalu, [...], w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych. W kontrolowanym lokalu stwierdzono dwa automaty do gry, których właścicielem była [...]. Kontrolujący przeprowadzili eksperyment , w wyniku którego ustalili, że na spornych automatach można prowadzić gry, z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych.

Decyzją z dnia [...] marca 2015 r., Naczelnik Urzędu Celnego w [...], nałożył na [...], karę pieniężną w wysokości 24.000 zł., za urządzanie gier na dwóch automatach poza kasynem gry

Po rozpoznaniu odwołania, decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r. DIC utrzymał w mocy powyższą decyzję

W jego ocenie, zakwestionowane automaty do gier, to urządzenia elektroniczne, na których urządzane były gry o charakterze losowym, co potwierdził eksperyment przeprowadzony przez funkcjonariuszy celnych. Gry były urządzane poza kasynem gry, w lokalu w którym Skarżąca prowadziła działalność gospodarczą i czerpała z niej zyski.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne