Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. I GSK 984/16
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Małgorzata Sieczkowska po rozpoznaniu w dniu 26 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 31 marca 2016 r. sygn. akt III SA/Po 1285/15 w sprawie ze skargi J. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 31 marca 2016 r., sygn. akt III SA/Po 1285/15 oddalił skargę J. Ł. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu (dalej: DIC) z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oraz w opłacie paliwowej za poszczególne miesiące od stycznia 2012r. do lutego 2014r.
Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Naczelnik Urzędu Celnego w Lesznie (dalej: NUC), decyzją z dnia [...] listopada 2014 r. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od stycznia 2012 r. do lutego 2014 r. oraz zobowiązanie w opłacie paliwowej od stycznia 2012 r. do lutego 2014 r. Orzekając na skutek odwołania, DIC decyzją z dnia [...] marca 2015 r. uchylił ww. decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
NUC decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. ponownie określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym od stycznia 2012 r. do lutego 2014r. oraz zobowiązanie w opłacie paliwowej od stycznia 2012 r. do lutego 2014 r. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ przedstawił wyniki kontroli podatkowej w zakresie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej u skarżącego za okres od [...] stycznia 2012 r. do [...] lutego 2014 r.
Organ wskazał, że zebrany w sprawie materiał dowodowy świadczy, iż skarżący w okresie objętym niniejszym postępowaniem prowadził działalność gospodarczą na stacji paliw w miejscowości B., która polegała między innymi na przyjmowaniu paliwa (oleju napędowego) pochodzącego ze zbiorników samochodów ciężarowych w większości "zarejestrowanych w państwach leżących za wschodnią granicą Polski" (zeznania świadków z dnia [...] czerwca 2014r. i strony postępowania z dnia [...] czerwca 2014r.). Strona postępowania nie przedłożyła dokumentów, które świadczyłyby, iż podatek akcyzowy i opłata paliwowa od paliwa pochodzącego i zlewanego ze zbiorników samochodów ciężarowych został zapłacony lub zadeklarowany. Brak dokumentów pokwitowań (zgodnie z zeznaniem strony postępowania, dokumenty były okresowo niszczone) przyjęcia oleju napędowego na przechowanie nazywających się "dowodem sprzedaży" nie pozwolił organowi podatkowemu ustalić rzeczywistego źródła pochodzenia oleju napędowego przechowywanego w firmie skarżącego w zbiorniku o pojemności 42.037 litrów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty