11.12.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 4092/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J G od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 28 kwietnia 2016 r. sygn. akt III SA/Lu 1587/15 w sprawie ze skargi J G na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [..] sierpnia 2015 r. nr [..] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J G na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (dalej: WSA w Lublinie lub Sąd I instancji) oddalił skargę J G (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej (dalej: Dyrektor) z dnia [...] sierpnia 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że w dniu 19 listopada 2014 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540; dalej: u.g.h.), w lokalu gastronomicznym w J, w którym skarżący prowadził działalność gospodarczą. W wyniku kontroli stwierdzono, że są tam eksploatowane trzy automaty do gier będące własnością innych podmiotów (dwóch spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą).

Na podstawie oględzin, ujawnionych dokumentów, przeprowadzonego przez funkcjonariuszy celnych eksperymentu w postaci gry kontrolnej na automatach oraz przesłuchania świadka ustalono, że gry urządzane na kontrolowanych urządzeniach miały charakter losowy, a nie zręcznościowy, gdyż wynik gry nie zależał od zręczności grającego, lecz od przypadku. Rozpoczęcie gry było możliwe dopiero po zakredytowaniu odpowiednią kwotą, a urządzenia wypłacały wygrane pieniężne. W wyniku przesłuchania świadka ustalono, że urządzenia nie były własnością strony, lecz były eksploatowane na podstawie zawartych przez stronę umów dzierżawy powierzchni, zaś do obowiązków prowadzącego lokal należało włączanie i wyłączanie urządzeń oraz pilnowanie aby nie grały na nich osoby małoletnie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne