23.11.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 listopada 2018 r., sygn. II GSK 3554/16

Drogi publiczne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/Gl 1147/15 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję; 3. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz A. Sp. z o.o. w B. kwotę 1.441 (jeden tysiąc czterysta czterdzieści jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach, wyrokiem z dnia 26 lutego 2016 r., sygn. akt II SA/Gl 1147/15, oddalił skargę A. sp. z o.o. w B. (dalej także: "Spółka") na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) w Warszawie z dnia [...] października 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Orzeczenie wydano w następującym stanie sprawy.

W dniu [...] czerwca 2015 r., w miejscowości [...], inspektor Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli pojazd członowy składający się z dwuosiowego ciągnika samochodowego marki [...] o nr rej. [...] oraz trzyosiowej naczepy nr rej. [...]. Zgodnie z dokumentem przewozowym ładunek przewożony był ze Słowacji do Polski, a kontrolowany kierowca A. P. wykonywał międzynarodowy zarobkowy przewóz drogowy rzeczy w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy - A. Spółka z o.o. w B.. Kierowca okazał prawo jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów, wypis z licencji, kartę kierowcy, a także kartę T. P.. Analiza danych cyfrowych z karty kierowcy oraz tachografu cyfrowego wykazała, że w kontrolowanym dniu od godz. 04:01 do godz. 07:22 kierowca A. P. używał nie swojej karty kierowcy, a należącej do syna, T. P., prowadząc w tym czasie pojazd przez 3 godziny 5 minut. Ponadto, w dniu [...] czerwca 2015 r. o godzinie 14:05 rozpoczął się 24-godzinny okres rozliczeniowy, w ciągu którego kierowca powinien odebrać minimum 9-godzinny nieprzerwany odpoczynek. W okresie tym kierowca odebrał jedynie 8 godzin i 21 minut nieprzerwanego odpoczynku. Oznacza to, iż kierowca skrócił dzienny czas odpoczynku o 39 minut. Podczas kontroli nie okazał on dokumentu (wykresówki/wydruku/karty dziennej), uzasadniającego odstąpienie od przestrzegania norm czasu prowadzenia pojazdu, wymaganych przerw lub odpoczynków. Naruszenie przepisów polega zatem na skróceniu dziennego czasu odpoczynku przy wykonywaniu przewozu drogowego o czas powyżej 15 minut do jednej godziny. Na podstawie powyższych ustaleń Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego (ŚWITD) w Katowicach decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r. nałożył na Spółkę karę pieniężną w wysokości: 3.100,00 zł, stosownie do lp. 6.3.4. oraz lp. 5.3.1. załącznika nr 3 do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j.: Dz. U. 2013, poz. 1414 zwanej dalej: u.t.d.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne