Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 4580/16
Własność przemysłowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 kwietnia 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 2418/15 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia w części prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 6 kwietnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi W S uchylił decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [..] września 2014 r. nr Sp. [..] w przedmiocie unieważnienia w części prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Zestaw przyborów do pisania" nr Rp. 12026 1 i zasądził od Urzędu Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącego W S kwotę 1617 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:
W dniu 26 stycznia 2007 r. W S wystąpił do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej (dalej: UP RP, organ) z wnioskiem o udzielenie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt.: "Zestaw przyborów do pisania". W dokumentacji zgłoszeniowej wskazano, że: "Przedmiotem wzoru przemysłowego jest zestaw przyborów do pisania, składający się z długopisu, ołówka automatycznego i zabezpieczonego przed samoczynnym otwarciem opakowania, które to przybory do pisania są umieszczone w opakowaniu w postaci pudełka z tworzywa sztucznego wyłożonego flockiem, a pudełko jest zabezpieczone dodatkowym opakowaniem ze sztywnego kartonu. Istotę wzoru stanowi nowa i indywidualna postać przedmiotu przejawiająca się w jego kształcie, strukturze materiału wytworu oraz kolorystyce. Przedmiot wzoru przemysłowego przedstawiono na załączonym materiale ilustracyjnym, na którym fig. 1 ukazuje długopis wchodzący w skład zestawu, fig. 2 ołówek automatyczny będący elementem zestawu, a fig. 3 przedstawia będący przedmiotem wzoru przemysłowego zestaw składający się z długopisu, ołówka automatycznego i pudełka, w którego dolnej części wyłożonej materiałem zwanym flockiem są umieszczone elementy piszące, przy czym dolna część pudełka spoczywa na przeźroczystym wieczku pudełka, natomiast z prawej strony pudełka umieszczono kartonowe opakowanie zabezpieczające pudełko przed samoczynnym otwarciem. Cechy istotne zestawu przyborów do pisania według wzoru przemysłowego:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty