Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2022 r., sygn. II GSK 428/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia WSA (del.) Izabella Janson Protokolant Justyna Mordwiłko-Osajda po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Ć. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 691/18 w sprawie ze skargi K. Ć. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2017 r., nr Sp.173.2017 w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 września 2018 r., oddalił skargę K. Ć. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2017 r., w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
skarżący w dniu 16 stycznia 2017 r. wniósł sprzeciw wobec prawomocnej decyzji Urzędu Patentowego RP z 1 grudnia 2015 r., opublikowanej w dniu 31 października 2016 r. w WUP nr 10/16 o udzieleniu patentu nr [...] na wynalazek pt.: "U." udzielonego na rzecz Z. M. i R. N.-M. z pierwszeństwem od 29 maja 2013 r. Jako podstawę żądania skarżący podał art. 24 i art. 26 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity Dz. U, z 2003 r. Nr 119 poz. 1117 ze zm., dalej: p.w.p.) podnosząc, że udzielenie spornego patentu nastąpiło z naruszeniem powołanych przepisów, gdyż przedmiotowy wynalazek nie posiadał poziomu wynalazczego w dniu zgłoszenia do ochrony.
Objętą skargą decyzją organ oddalił wniosek o unieważnienie spornego patentu.
Kolegium stwierdziło, że przedłożone przez wnioskodawcę materiały dowodowe nie dowodziły braku poziomu wynalazczego spornego wynalazku. Materiały obejmujące opis patentowe [...] oraz [...], nie ujawniały cech zastrzeganych w zastrzeżeniu niezależnym spornego patentu jako: "(na podłożu) o granulacji kruszywa od 0 do 31,5 mm, lub wykonanym z mieszaniny, na którą składa się piasek, oraz naturalne żwirowe lub łamane kruszywo, o granulacji kruszywa od 10 do 20 mm, ułożone są podkładki wykonane z tworzywa, a na podkładkach ułożone są kanały powietrzne wymiany ciepła w postaci zespołu równoległych połówek rur, wykonane poprzez cięcie wzdłuż osi podłużnej rur litych albo korugowanych albo spiralnie zwijanych, przy czym połówki rur są szczelnie wsunięte z jednej strony do otworów wyciętych w kolektorze zbierającym, a z drugiej strony do otworów wyciętych w kolektorze rozdzielającym, ponadto kolektor zbierający z jednej strony zakończony jest zaślepką,... natomiast kolektor rozdzielający z jednej strony zakończony jest zaślepką". Nie wskazywały także jak przeciętny fachowiec mógłby dojść do rozwiązania o takich cechach bez wkładu myśli twórczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty