14.12.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 3647/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant starszy asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 22 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Ol 782/15 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 22 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Ol 782/15 oddalił skargę J. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] czerwca 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatak poza kasynem gry.

Z uzasadnienia wyr. Sądu I instancji wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia przyjął on następujące ustalenia.

Funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w Olsztynie przeprowadzili w dniu [...] maja 2011 r. kontrolę w lokalu "S." usytuowanym na terenie dworca PKS w O. przy [...] [...]. Podczas kontroli stwierdzili oni obecność trzech automatów oznaczonych nazwą INTERnet oraz dwóch innych maszyn, z których jedna nosiła nazwę VIRTUALcafe, druga natomiast opisana została jako rozmieniarka banknotów. Z uwagi na wizualne i konstrukcyjne podobieństwo ujawnionych automatów do tzw. kiosków internetowych, które podczas wcześniejszych działań zidentyfikowane zostały jako urządzenia służące do udostępniania gier hazardowych, w celu zabezpieczenia dowodów, funkcjonariusze podjęli czynności procesowe w trybie, określonym w art. 308 K.p.k. W dniu kontroli podjęli także eksperyment procesowy w celu ustalenia przeznaczenia i zasad działania ujawnionych automatów, w szczególności możliwości prowadzenia na nich gier, ich rodzaju, przebiegu i charakteru. Próby zalogowania się do programu zakończyły się niepowodzeniem, co wiązało się z blokadą funkcjonalności wszystkich kontrolowanych urządzeń. Funkcjonariusze dokonali też szczegółowych oględzin zainstalowanych w lokalu maszyn. Przesłuchano w charakterze świadka pracownika lokalu oraz spotkanego w lokalu klienta, prowadzącego gry na jednym z automatów. W toku prowadzonego postępowania karnoskarbowego, organ dochodzeniowy powołał biegłego sądowego przy Sądzie Okręgowym w C. Badaniom poddano trzy urządzenia komputerowe - terminale internetowe. Na podstawie przeprowadzonych badań i dokonanych w ich wyniku ustaleń, w podsumowaniu opinii, biegły przedstawił wniosek, że badane terminale internetowe umożliwiają rozgrywanie gier organizowanych w celach komercyjnych, w których gracz nie ma możliwości uzyskania bezpośredniej wygranej pieniężnej, ale gry mają charakter losowy, co wypełnia elementy definicji podanej w art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej: u.g.h.). Ponadto, organ wskazał na umowę najmu, zawartą pomiędzy stroną a PKS w O. S.A., której przedmiotem było oddanie do użytkowania stronie części działki nr [...], o powierzchni 7 m2.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne