16.10.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 16 października 2018 r., sygn. II GSK 3296/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 16 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 31 marca 2016 r. sygn. akt III SA/Lu 878/15 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w A. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. A. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w A. kwotę 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 marca 2016r., sygn. akt III SA/Lu 878/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w A. z dnia [...] maja 2015r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Przedstawiając przyjęty za podstawę wyroku stan sprawy - Sąd I instancji wskazał, że w lokalu gastronomicznym [A.] przy ul. [...] w A. znajdowały się automaty do gry o niskich wygranych [B.] o nr fabrycznym [1] oraz [C.] o nr [2].

Dyrektor Izby Celnej w A., utrzymując w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w A. z dnia [...] lutego 2015r. wymierzającą skarżącej karę pieniężną z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry, stwierdził, że gry na automatach miały charakter losowy, niezależny od zręczności grającego, zaś wygrana w grze na badanych urządzeniach sprowadzała się do uzyskiwania premii punktowych, umożliwiających przedłużenie gry. Automaty zostały również poddane ekspertyzie przez biegłego sądowego z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier, który potwierdził, że rozgrywane gry spełniają kryteria gier na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. poz. 612 ze zm.), zwanej u.g.h. Ustawa o grach hazardowych nie zawiera definicji osoby urządzającej gry. Z ustawy tej nie wynika, aby osoby fizyczne nie mogły zostać ukarane za zachowanie niezgodne z jej przepisami. W szczególności żaden przepis u.g.h. nie uzależnia nałożenia kary pieniężnej z art. 89 u.g.h. od ewentualnej możliwości uzyskania zezwolenia lub koncesji. Z art. 89 ust. 1 u.g.h. wynika bowiem, że każdy kto urządza gry hazardowe bez uzyskania zezwolenia lub koncesji, bez względu na formę prawną urządzającego grę i miejsce urządzania, podlega karze pieniężnej. Organ wyjaśnił, że pod pojęciem "urządzać" należy rozumieć stworzenie warunków poprzez wydzierżawienie urządzenia czy też wyposażenia lokalu w urządzenie, a tym samym danie klientom lokalu możliwości uczestnictwa w grze hazardowej. Podniósł, że przedmiotem umowy dzierżawy z dnia [...] maja 2013r. jest dzierżawa pod instalację automatów. W umowie skarżąca zobowiązała się również do udostępniania urządzeń gościom lokalu. W konsekwencji organ stwierdził, że skarżąca wykorzystywała skontrolowane urządzenia do organizowania gier hazardowych w rozumieniu art. 2 ust. 5 u.g.h. poza kasynem gry, zatem takie działanie spełniło znamiona czynu opisanego w art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne