16.10.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 16 października 2018 r., sygn. II GSK 302/18

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) po rozpoznaniu w dniu 16 października 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 2 listopada 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 746/17 w sprawie ze skargi A. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 listopada 2017r., sygn. akt I SA/Bk 746/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę A. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] czerwca 2017r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Przedstawiając przyjęty za podstawę wyroku stan sprawy - Sąd I instancji wskazał, że ze sprawozdania z badania urządzenia wynika m.in., że badany automat jest urządzeniem elektronicznym; gry na nim mają komercyjny charakter; przebieg gry ma charakter losowy, uzyskanie wyniki gier są nieprzewidywalne i niezależne od woli ani zręczności grającego. Z ramowej umowy dzierżawy powierzchni z dnia [...] sierpnia 2016r. zawartej między skarżącą (wydzierżawiający) i A. sp. z o.o. w B. (dzierżawca), wynika natomiast, że automat został wstawiony do lokalu, do którego władania skarżąca posiada tytuł prawny. Wobec tego Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w B. decyzją z dnia [...] marca 2017r. wymierzył skarżącej karę pieniężną w wysokości 12.000 zł.

Utrzymując w mocy tę decyzję - Dyrektor Izby Administracji Skarbowej stwierdził, że automat spełnia kryteria ustawowe dla automatów do gier określone w przepisach ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540), zwanej u.g.h., oraz że urządzającym gry na automacie jest skarżąca i to ona podlega karze pieniężnej, o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. Skarżąca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła umowę dzierżawy z A. Sp. z o.o. w B., w ramach której w lokalu umożliwiła spółce zainstalowanie urządzenia do gier, zapewniła ciągłość gry na urządzeniu przez udostępnienie go do publicznego korzystania i podłączenie do energii elektrycznej. Zgodnie z umową dzierżawca zobowiązał się płacić wydzierżawiającemu miesięczny czynsz w wysokości 35% od sumy dochodów uzyskiwanych w uruchomionym quizomacie. Umowa ta ma charakter umowy o wspólnym przedsięwzięciu. Skarżąca nie działała tylko i wyłącznie jako osoba udostępniająca lokal otrzymująca stały czynsz niezależny od przychodów z automatu, ale była zainteresowana, aby przychody te były jak najwyższe, gdyż wtedy ona również osiągała większe przychody. Fakt podziału przychodu jest charakterystyczny dla współorganizujących działalność, nie zaś dla podmiotów, z których jeden jest urządzającym gry, a drugi tylko podwykonawcą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne