Wyrok NSA z dnia 19 października 2018 r., sygn. I GSK 864/16
Podatek akcyzowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 19 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 stycznia 2016 r. sygn. akt I SA/Lu 759/15 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie 370 (trzysta siedemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 29 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 759/15, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: p.p.s.a.) uwzględnił skargę M. K. i uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z [...] maja 2015 r. w przedmiocie podatku akcyzowego. Sąd orzekł również o kosztach postępowania.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
27 listopada 2011 r. skarżący zakupił na terytorium kraju samochód osobowy marki KIA Sportage, wykazując cenę 24.600 zł. Następnie 1 grudnia 2011 r. zarejestrował przedmiotowy pojazd, po czym zbył go na rzecz S. W. Organ ustalił, że dokument z 30 listopada 2011 r. potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju od nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju został sfałszowany, a postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez Komendę Miejską Policji w Lublinie. W jego toku nie ustalono, kto i kiedy nabył wewnątrzwspólnotowo przedmiotowy samochód, ani kto sfałszował dokument potwierdzający zapłatę akcyzy. Ustalono, że pojazd nie był kradziony, a kupiony od fikcyjnego podmiotu - Spółki A. Ponadto, ww. dokument z 30 listopada 2011 r. dotyczy zupełnie innego podatnika oraz pojazdu. W ewidencji właściwego oddziału celnego brak jest potwierdzenia dokonania zapłaty akcyzy od przedmiotowego samochodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty