26.10.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 października 2018 r., sygn. II GSK 969/18

Zawody prawnicze

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 26 października 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 stycznia 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 766/17 w sprawie ze skargi M. B. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy adwokatów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 3 stycznia 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 766/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. B. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z [...] stycznia 2017 r. w przedmiocie skreślenia z listy adwokatów.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył M. B., wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie oraz o zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa prawnego według norm przepisanych.

Na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302; dalej p.p.s.a.) skarżący zarzucił naruszenie:

I. przepisów postępowania, który miał istotny wpływ na wynik sprawy, a mianowicie:

1. art. 153 p.p.s.a. w zw. z art. 170 p.p.s.a w zw. art. 1 § 1 p.p.s.a. poprzez całkowite zignorowanie przez Sąd (a uprzednio także przez organy) oceny prawnej i wskazówek interpretacyjnych wyrażonych przez WSA w Warszawie w odnoszącym się do sytuacji skarżącego w wyroku z 10 grudnia 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 1773/14, w szczególności co do dopuszczalności pozostawania skarżącego na liście adwokatów, rozróżnienia samego wpisu na listę od wykonywania zawodu adwokata oraz braku obowiązku rozpoczęcia wykonywania przez skarżącego zawodu adwokata po wpisie, podczas gdyż przepisu art. 153 p.p.s.a. wynika bezwzględny obowiązek zastosowania się przez sądy i organy do poglądu prawnego i wynikających z niego wytycznych co do znaczenia przepisów prawa i sposobu ich stosowania w danej sprawie, a wyrażona w wyroku ocena prawna i skutki prawomocnego wyroku dotyczą nie tylko postępowania, w którym orzeczenie zapadło, ale również kolejnych, przyszłych postępowań prowadzonych w zakresie danej sprawy;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty