14.09.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 września 2018 r., sygn. I GSK 1954/18

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska Sędzia NSA Piotr Pietrasz (spr.) Sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek po rozpoznaniu w dniu 14 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 20 grudnia 2017 r. sygn. akt I SA/Ol 728/17 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia (...) lipca 2017 r. nr (...) w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oraz wysokości opłaty paliwowej 1. uchyla zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, 2. oddala skargę; 3. zasądza od M. R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie 4800 (cztery tysiące osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 20 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Ol 728/17 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia (...) lipca 2017r. nr (...) w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oraz wysokości opłaty paliwowej uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. na rzecz skarżącego kwotę 8200 tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie decyzją z dnia (...) lipca 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w O. z dnia (...) grudnia 2016 r., określającą M. R.zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym oraz opłatę paliwową za kwiecień, lipiec - wrzesień 2012 r., lipiec - wrzesień 2013 r. oraz styczeń, lipiec, listopad i grudzień 2014 r.

W uzasadnieniu organ ustalił, że M. R. prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 111 ha w 2012 r. do 127 ha w 2014 r., w ramach którego dokonywał zakupu paliw silnikowych. W przedłożonych w Urzędzie Gminy i Miasta B. wnioskach o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wskazał m.in. faktury VAT wystawione przez K. - B. (...). Z ustaleń postępowania wynikało, że paliwo udokumentowane tymi fakturami stanowiło paliwo niewiadomego pochodzenia, od którego nie została zapłacona akcyza na wcześniejszym etapie obrotu. W związku ze stwierdzeniem, że podatnik nabył, posiadał i zużył olej napędowy niewiadomego pochodzenia w łącznej ilości 36.500 l, od którego nie został zapłacony podatek akcyzowy, organ I instancji określił zobowiązania w podatku akcyzowym oraz opłatę paliwową za wymienione wyżej okresy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne